Щедрий вечір: про традиції , звичаї та заборони 13 січня

Щедрий вечір: про традиції , звичаї та заборони 13 січня

З давніх-давен православні віруючі в ніч з 13 на 14 січня відзначають Старий Новий рік, переддень свята отримав назву Щедрий вечір. 

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква 13 січня вшановує пам'ять преподобної Меланії, святкує Щедрий вечір. Також зазначається Старий Новий рік. Господині готують святкову вечерю, яку в народі називають щедрою, страви не є пісними. Ще 13 січня за церковним календарем відзначається Васильєв вечір (за старим стилем - 31 грудня - переддень Нового року). Свято отримало назву від імені святого Василія Великого - архієпископа.

  • Старий Новий рік - відзначається у ніч з 13 на 14 січня після того, як в 1918 році прийняли григоріанський календар. Таким чином 1 січня за юліанським календарем перенеслося на два тижні вперед.
  • Щедрий вечір - 13 січня, називається так, тому що слов'яни вірили: чим щедрішими будуть святкування і кутя, тим краще сім'я буде жити в Новому році.

Що не можна робити на Щедрий вечір

Крім традицій і звичаїв, існують і деякі заборони 13 січня. Спираючись на багатовікові стандарти, в цей день не можна:

  • вимовляти вголос слово "тринадцять";
  • рахувати монети і позичати гроші;
  • сваритися, ображатися і лихословити;
  • зустрічати свято в старому або темному одязі.

Наші предки на Щедрий вечір не готували страви з риби або птиці - вважали, що таким чином можуть відлякати удачу.

Прикмети на 13 січня  

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

  • йде сніг - до хорошого врожаю;
  • ніч ясна - рік буде щасливим;
  • іній рясно вкрив дерева - до врожаю зернових;
  • відлига - до теплого літа.

Іменини 13 січня 

Іменини у Меланії, Михайла і Петра.

Коментарі (1)

20:07 200 балів з трьох предметів: серед кращих випускників області і наш Богдан Дем'янюк 18:58 9 метрів ширина та 30 сантиметрів глибина: зробили заміри ями на Незалежності photo_camera 17:05 У Козятині стартував осінній місячник з благоустрою. Мешканців запрошуються долучитись 15:07 Наш Андрій Муравський вже п’ять місяців у полоні окупантів. Мати благає допомоги Від читача 11:43 200 днів гуманітарної допомоги: як EPAM підтримує Україну 13:04 Зимова термобілизна та її призначення (Новини компанії) 12:08 У Козятинському музеї відбудеться виставка живопису Геннадія Мацка «Моє натхнення» 11:00 Затвердили нові правила благоустрою 10:19 Зарплати, пенсії та пільгова іпотека. Що зміниться у жовтні 09:17 Зачаття Іоанна Предтечі та День Іраїди: дізнайтесь про традиції, прикмети та заборони 6 жовтня 08:22 «Забезпечимо наших хлопців одягом не з фланелевих пелюшок, а якості, на яку вони заслуговують»
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up