17 грудня День святої Варвари: традиції та прикмети

17 грудня День святої Варвари: традиції та прикмети
  • Розпочинається тріада українських зимових свят — «Варки, Савки та Миколи»
  • День святої Варвари — народне та християнське свято, що відмічається 17 грудня щорічно.
  • Із цією датою пов’язано чимало народних прикмет, обрядів та традиції

 

День святої Варвари входить до традиційної тріади українських зимових свят — «Варки, Савки та Миколи», як називають їх у народі (маються на увазі дні пам’яті святих Варвари — 17 грудня, Сави — 18 грудня та Миколая — 19 грудня).

Свята Варвара — покровителька жіноцтва

Святу Варвару вважають покровителькою жінок. Тому здавна в Україні День святої Варвари святкують лише жінки. На це свято дівчата готували вареники з маком чи сиром. Серед них обов’язково мали бути «пірхуни» — вареники, начинені замість маку борошном. Звареними варениками частували хлопців, уважно стежачи, кому саме попаде «пірхун». Невдаху, який витяг такого вареника, довгий час так і дражнили — «пірхун».

17 грудня традиційно ворожили на долю та заміжжя. Молоді дівчата заготовляли галузки з вишень і ставили у воду: якщо гілочки зацвітали на Різдво, то це віщувало про швидкий шлюб. Якщо ні — сидіти й наступного року в дівках.

Прикмети на 17 грудня

Здавна вважалось, якщо на деревах цього дня є іній, буде врожай на фрукти. Якщо небо цієї ночі в зорях — буде холодна зима, якщо небо тьмяне — на тепло. Вважалось, що не слід спати допізна цього дня, бо хто заспить на Варвару, буде сонливим увесь рік. Якщо горобці збираються зграйками на деревах і голосно цвірінчать — на теплу зиму.

Що не можна робити у День Варвари

Цього дня гріхом вважається прання, шиття, вишивання та будь-яка інша хатня робота. Без особливої потреби, не виходьте ввечері з дому. Намагайтеся цього дня не лихословити та ні з ким не сваритися.

 

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, Telegram та Instagram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
keyboard_arrow_up