Пишеш ти! Коментує

Козятин

На 30-му році незалежності у Козятині до цього часу були радянські символи

Як і в будь-якому іншому місті України, у Козятині свого часу було чимало речей, пов’язаних з Радянським Союзом. Іменами військових діячів і перших осіб партії називалися вулиці, ставилися пам’ятники, приурочені до різних подій в історії СРСР, на будівлях висіла радянська символіка.

Коли Україна нарешті стала незалежною, від усіх цих речей поступово почали відходити. Перша хвиля декомунізації у нашому місті припала на початок 90-их років. Саме тоді перейменували декілька вулиць. Так колишня Карла Лібкнехта, названа на честь одного із засновників комуністичної партії Німеччини, стала вулицею Грушевського, Воровського, названа на честь революціонера, стала Пилипа Орлика, а Куйбишева, названа на честь ще одного революціонера, стала вулицею Винниченка.

Центральну вулицю Леніна тоді вирішили не чіпати, як і пам’ятник, що стояв на площі перед будинком культури. Не так давно, ще років 15 тому, у Козятині було цілих чотири пам’ятники цій історичній постаті. Один із них — у центрі міста, решта — на території і в приміщенні вокзалу. Ми, певно, були єдиним містом у Вінницькій області з такою кількістю Ленінів. Хоча не беремося це стверджувати, це лише припущення.

Так стояв Ленін у центрі Козятина дуже довго — від часів, коли робили реконструкцію площі, а це були 60-ті роки минулого століття, аж до 2014. Не багато, не мало, майже шість десятиліть. Попрощався з ним Козятин на хвилі Ленінопаду, який прокотився країною під час Революції Гідності.

Було це зимового дня. На площі надвечір зібралися люди. На пам’ятник закинули два троси: один — на шию, інший — на руку, простягнуту у бік приміщення РАЦСу, де колись був банк. Смикнули, монумент піддався одразу — відвалилася спершу верхня частина тулуба, потім — нижня. Залишилися самі гомілки і постамент, який демонтували значно пізніше. Тепер про пам’ятник Леніна нагадує лише кругла яма в асфальті. Згодом перейменували і центральну вулицю, і площу. То була друга хвиля декомунізації.

Вокзальних Ленінів спіткала інша доля. Один з пам’ятників, де він сидить в оточенні дітей, забрали під час реконструкції вокзалу у 2011 році, бо він не вписувався в загальний інтер’єр. Два інших демонтували вже після того, як вийшов Закон України «Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного режиму в Україні та заборони пропаганди їх символіки», який в народі отримав більш коротшу назву — «Закон про декомунізацію».

Після його прийняття у Козятині відбулася третя хвиля декомунізації. Тоді нові назви присвоїли 31 вулиці, левова частка яких розташована на ПРБ. Зняли таблички із монументів у парку, які були приурочені до подій в історії Радянського Союзу. Зафарбували червону зірку на носі пам’ятника-паровоза. І здавалося б, усе, що мало бути зроблено, вже зробили. Але диявол криється в деталях.

Чи звертали ви увагу, що на даху Центру дитячої та юнацької творчості викарбуваний не лише рік здачі будівлі в експлуатацію? Під цифрами «1988» викувана розкрита книжка, на якій п’ятикутна зірка, голова Леніна в профіль і напис «завжди готовий» російською мовою.

►Це фото ми зробили у вівторок, 31 серпня

Походження цього барельєфу зрозуміле — у радянські часи тут був будинок піонерів і більшість козятинчан продовжують так називати цю споруду. Та незрозуміло, чому за 30 років зображення Леніна і п’ятикутної зірки не прибрали.

Ще один екземпляр радянської символіки заховався на ПРБ. На воротах гуртожитка ми побачили п’ятикутник, на якому викарбувані абревіатура ПТО, а зверху — серп і молот.

►Це фото ми зробили у вівторок, 31 серпня

Також наші читачі писали на Інстаграм-сторінці «RIA-Козятин», що радянські символи є на старому універмазі. Ми навідалися і туди, обійшли будівлю з усіх боків, але нічого подібного не знайшли.

А як щодо зображення Леніна, п’ятикутної зірки і серпа з молотом, чи треба їх декомунізувати? Відповідь на це дасть «Закон про декомунізацію». Під його дію підпадають зображення:

— гербів СРСР та держав, які входили до складу Союзу;

— серпа та молота;

— осіб, які обіймали керівні посади у вищих органах влади та управління СРСР.

Червона п’ятикутна зірка зображувалася на гербі СРСР та союзних республік. Володимир Ленін був першим головою Ради народних комісарів — найвищого органу виконавчої влади в СРСР. А з серпом і молотом все і так зрозуміло.

Ми повідомили про ці радянські символи міську раду. Очільниця громади Тетяна Єрмолаєва сказала журналістам газети «RIA-Козятин», що стосовно серпа і молота на воротах гуртожитка міська влада звернеться до адміністрації училища, а з Центру дитячої та юнацької творчості зображення Леніна приберуть.

Ми телефонували до міського голови у середу, 1 вересня. А вже о 10 ранку у четвер, 2 вересня до Центру дитячої та юнацької творчості під'їхав кран і зображення Леніна почали знімати.

Тож зараз від барельєфу залишилася сама книжка.

 

Читайте також:

Чи заважають діти і собаки на дитячому майданчику?

 

Авторизуйтесь і читайте 5 статей безкоштовно
Авторизуватися

Друже! Ви читаєте преміум-статтю на сайті "РІА-Козятин". Це екслюзивна стаття нашого журналіста, якої немає в жодному іншому виданні. Ми витратили багато часу та зусиль для її написання.

Колись в майбутньому ми введемо платну підписку для читання преміум-статей. Але зараз і в найближчому майбутньому ви можете читати безкоштовно всі статті після авторизації. Авторизація дасть можливість нам з вами бути ближчими та краще знати наших читачів.

Наталія Піскуничева,
Головний редактор Kazatin.com

благоустрій міста
Новини за темою
Активісти підозрюють, що дамбу Водокачки не ремонтують, бо хочуть рибу продати
Щебінь, сіль та трактори: у Козятині готуються до зими
Чим більше мілкішою буде водокачка, тим меншим буде рівень води в криницях
Фото дня: ремонт Куликівського у розпалі
Як наша Водокачка ледь не стала калюжею
Хмільниччина отримає 5 мільйонів бюджетних коштів на розчистку Південного Бугу
Фото дня: Козятин стає осінньо-квітучим
Чепурили стадіон і Водокачку. Зібрали сміття два мішки і дві тонни
У Козятині представили візуалізацію майбутньої площі. Що там має бути?
Понад дві тонни сміття: у Козятині прибирали на острові-стадіоні
Коментарі (2)
Найчастіше коментують
Новини за сьогодні