Із 30 квітня на Сході України діє Операція об’єднаних сил (далі - ООС). Це замінило собою Антитерористичну операцію, що відбувається протягом останніх чотирьох років. Про це йдеться в указі президента України Петра Порошенка, який він підписав 30 квітня.
«Впевнений в тому, що це не просто зміна формату. Це нові можливості захисту української території, українських громадян, — передає прес-служба слова Порошенка. Ми зробимо все можливе, щоб якнайшвидше земля окупованого Донбасу повернулася під суверенітет України, а для сотень тисяч, мільйонів тимчасово переміщених осіб, які змушені були покинути донецьку та луганську землі, ми створимо умови для того, щоб вони якнайшвидше повернулися і відновили нормальне життя на Донбасі».
Командування операцією переходить від Антитерористичного центру СБУ до Об’єднаного оперативного штабу Збройних сил. Себто, від спецслужб до військових.
Щоправда, зміна формату не передбачає скасування антитерористичних заходів. Їх будуть продовжувати спецслужби, підпорядковуючись штабу ООС.
Головні особливості:
Президент Порошенко на посаду керівника оперативного штабу призначив генерал-лейтенанта Сергія Наєва.
З біографії, яка викладена на сайті Міністерства оборони дізналися, що військовий родом з Могилів-Подільського, що на Вінниччині. Йому 47 років, одружений, виховує трьох дітей.
У 1987 — 1991 роках навчався в Московському вищому загальновійськовому командному училищі. До 1993 року проходив службу у Німеччині. З травня 1993 року — служить в Збройних силах України.
З 2007 до початку 2014 займав різні керівні посади в 13-му армійському корпусі Сухопутних військ. У АТО був керівником сектора «Б».
5 березня 2018-го — призначений заступником начальника Генштаба України
16 березня 2018 року — командувачем Об’єднаного оперативного штабу.
Об’єднаний оперативний штаб на чолі з Наєвим вже розробив Особливий порядок, який діятиме в зонах безпеки та районі бойових дій на Донбасі. Його текст виклали на сайті Міністерства оборони.
Особливий порядок діятиме за умов, якщо буде: загроза обстрілів з боку противника; здійснення терористичних актів й диверсій; рух військових колон.
Порядок будуть застосовувати й для пошуку й знищення диверсійно-розвідувальних груп противника, розмінування місцевості; проводитимуть бойову та оперативну підготовку чи оперативно-розшукові роботи, а також коли виникатимуть надзвичайні ситуації природного та техногенного характеру.
Під час дії особливого порядку учасники ООС можуть:
«Подібні дії військові та правоохоронці застосовували і під час АТО. Однак після зміни формату на операцію об'єднаних сил, в зоні конфлікту замість кількох буде єдиний центр підпорядкування, більше чіткої координації та менше корупції й контрабанди», — прогнозував українській редакції DW військово-політичний експерт Юрій Кочевенко.
Замість зони проведення АТО сформували територію проведення Операції об’єднаних сил. Вона включає як й підконтрольні, так і неконтрольовані території Сходу України та повторює адміністративний поділ Донецької й Луганської областей. Крім того, зачіпає ще й усе Азовське узбережжя.
Військові розділили зону проведення ООС на три зони з різним режимом доступу:
«Зелений» — перебування та переміщення необмежене
«Жовтий» — зона безпеки. Перебування та переміщення — за наявності документів, що посвідчують особу.
«Червоний» — зона бойових дій. Перебування цивільних тимчасово обмежене або заборонене.
Перелік населених пунктів в зоні бойових дій опублікував волонтер Роман Донік в своєму фейсбуку.
Розташування цих зон може змінюватися за рішенням начальника оперативного штабу.
Цивільні допускатимуться в зону конфлікту, якщо в районі проведення операції:
Пропуск громадян та посадових осіб здійснюється за наявності встановленої Командувачем об’єднаних сил перепустки. Щоправда, порядку оформлення та навіть зразка такої перепустки в відкритому доступі ще немає.
Водночас, за інформацією регіонального порталу «Донецкие новости», усі пункти пропуску в зоні ООС, станом на 1 травня, продовжують функціонувати.
Антитерористична операція на Сході України тривала з 14 квітня 2014 року. З відкритих джерел (дані СБУ, МОУ, ООН, Мінсоцполітики — авт.) відібрали найголовніші цифри війни:
Хоча формат операції змінився, українські бійці продовжують нести втрати — загинув 19-річний військовий з Вінниччини Олександр Микитюк.
Валерій ЧУДНОВСЬКИЙ
Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, Telegram, Instagram та Viber.
№ 3 від 19 січня 2023
Читати номер