Чому Роман Асафов перейшов назад в УПЦ?

Чому Роман Асафов перейшов назад в УПЦ?
Отець Роман Асафов та Варсонофій. Фото з сайту Української православної церкви
 • Настоятель храму Преподобного Серафима Саровського отець Роман Асафов повернувся до Української православної церкви.
 • Хоча минулого року протоієрей перейшов до церкви помісної.
 • Чому священик вирішив повернутися до лав УПЦ, як це коментують у помісній церкві, та що про це думають віряни?
   

Неділя, 23 лютого, ранок. Ми на подвір’ї храму преподобного Серафима Саровського, що біля військкомату. Чекаємо вірян, щоб поспілкуватися з ними.

З церкви виходить жінка.

— Ви прихожанка цього храму? — запитуємо її.

— Я сюди приходжу, так.

— Ваш священик перейшов назад до УПЦ… — ми ще не встигли договорити питання, як наша співрозмовниця відмахнулася рукою і втекла.

Інша козятинчанка, яку ми зустріли трохи згодом, виявилася більш комунікабельною. На її думку, те, що отець Роман повернувся до Української православної церкви — не погано.

— Я думаю, що це не дуже погано, — каже жінка. — Тому що тут люди місцеві, які тут живуть, багато хто навіть не знає, що це — Київська Русь. Тут, де ми живемо. Туди вже далі, де Хмельницька область і за Хмельницьку область, то вже вважається західна Україна. А це Київська Русь. А Бог — він один. Просто називають по-різному. Наприклад, мусульмани кажуть Аллах. А Він то один. Це як вищий розум.

Під час нашої розмови на подвір’я храму заходить жінка.

— Слава Богу! Сьогодні 23 лютого. Хто в радянській армії служив, треба вітати, — каже вона.

— Навіть багато місцевих жителів кажуть: «Україна це, Україна», — продовжує наша співрозмовниця. — Я кажу: «Правильно, Україна. Але це вважається Київська Русь». Треба було в школі параграфи читати з історії. Багато людей не займалися цим.

Наша співрозмовниця попрощалася і пішла на Божу службу.

Парафія преподобного Серафима Саровського була зареєстрована як релігійна громада Української православної церкви Московського патріархату ще у 2000 році. Певно, козятинчани пам’ятають, що раніше храму не було, а службу правили у невеличкому приміщенні, схожому на вагончик.

У березні 2019-го отець настоятель храму Роман Асафов перейшов з Української православної церкви до помісної. Щоправда, релігійну громаду не перереєстрували. Згідно з інформацією аналітичної системи YouControl, церква значиться у реєстрах як храм УПЦ МП і найменування юридичної особи не змінювала.

Дошка оголошень на паркані храму. Тут табличка з написом "Українська православна церква"

Щоб наші читачі не плуталися, пояснюємо: Православна церква України, або помісна утворена 15 грудня 2018 року. Адміністративний центр — Михайлівський золотоверхий собор. Це саме та церква, яка отримала томос про автокефалію. Натомість Українська православна церква заснована Російською православною церквою у 1990 році. Адміністративний центр — Києво-Печерська лавра. Як стверджує Вікіпедія, ця церква має невизначений статус з 15 грудня 2018 року.

Відтоді, як Роман Асафов перейшов до помісної церкви, минув майже рік і настоятель храму преподобного Серафима Саровського вирішив повернутися до УПЦ. Новину про це розмістили на сайті Вінницької єпархії минулого тижня.

«Настоятель храму на честь преподобного Серафима Саровського м. Козятин протоієрей Роман Асафов, який у березні минулого року перейшов до ПЦУ, звернувся до митрополита Вінницького і Барського Варсонофія з покаянним листом, у якому висловив щире покаяння у гріху ухилення в розкол та засвідчив намір неухильно зберігати вірність Богові та єдність з канонічною Церквою», — пишуть на сайті Вінницької єпархії.

До речі, митрополит УПЦ Варсонофій вже встиг навідатися до нашого храму з робочим візитом. Інформацію про це оприлюднили у суботу, 22 лютого.

«Владика поспілкувався з о. Романом та його сім‘єю, подякував за мужність та бажання служити Церкві Христовій, також архієрей передав необхідні для богослужіння речі», — пишуть про приїзд Варсонофія.

Ми хотіли розпитати в отця Романа, чому він спершу перейшов до помісної церкви, а потім повернувся в УПЦ. Але у єпархії йому заборонили давати з цього приводу коментарі.

— Єдине, що я можу сказати — це було рішення релігійної громади, — сказав отець Роман телефоном.

«Дуже шкода отця Романа»

Ми поцікавилися у Вінницько-Барській єпархії Помісної церкви, що вони думають з приводу повернення отця Романа до УПЦ.

— Перш за все, треба зауважити, що релігійна громада храму преподобного Серафима Саровського, що в Козятині, формально до Православної церкви України (мається на увазі помісна церква — авт.) не перейшла, — каже ієромонах Софроній, прес-секретар Вінницько-Барської єпархії Помісної церкви України (ПЦУ). — Там навіть не було відповідних зборів і ніхто нічого не проводив. Це було рішення священника, яке він особисто прийняв і особисто вирішив змінити. На відміну від наших братів, з якими ми колись були разом в Українській православній церкві Московського патріархату, ми не обливаємо брудом і не посилаємо проклять і відлучень навздогін священикам, які вирішили повернутися в Московський патріархат.

У Помісній церкві поважають рішення отця Романа. Проте його особову справу вінницькій єпархії УПЦ передавати не поспішають. Адже сподіваються, що настоятель храму Серафима Саровського повернеться назад до Помісної церкви.

— Насправді дуже шкода отця Романа. Бо в Українській православній церкві Московського патріархату до його проблеми не будуть ставитися так лояльно, як у нас, — підсумував Софроній.

 

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, Telegram та Instagram.

Коментарі (4)
 • Сергій

  Для довідки. Підпорядкування УПЦ (МП) Московському Патріархату закріплено статутами УПЦ (МП) і РПЦ.

  Так, за діючим статутом УПЦ (МП), дана Церква "є самокерованою частиною Руської Православної Церкви" (розділ 1, п. 5), зобов'язується "зберігати... канонічну єдність з Руською Православною Церквою", здійснює "нагляд за впровадженням у своєму житті рішень Соборів Руської Православної Церкви" (розділ 2, п. 6), Собор єпіскопів УПЦ (МП) "діє на підставі... постанов Помісних і Архієрейських Соборів Руської Православної Церкви" (розділ 3, п. 5), обраний предстоятель УПЦ (МП) представляється "Святішому Патріархові Московському і всієї Русі для отримання Благословенної грамоти" (розділ 5, п. 16), обраний предстоятель УПЦ (МП) також "благословляється Святішим Патріархом Московським і всієї Русі" (розділ 5, п. 2), а його ім'я "підноситься за богослужінням у всіх храмах і монастирях Української Православної Церкви після імені Святішого Патріарха Московського і всієї Русі" (розділ 5, п. 5), сам же глава УПЦ (МП) "є постійним членом Священного Синода Руської Православної Церкви "(розділ 5, п. 8).

  http://orthodox.org.ua/page/statut-upts  Ухвалене в Москві у листопаді 2017 р. Архієрейським Собором РПЦ визначення «Про внесення змін і доповнень до Статуту Руської Православної Церкви та інші документи Руської Православної Церкви» ще більше обмежує незалежність УПЦ (МП) навіть в межах РПЦ. Зокрема, статут УПЦ (МП) тепер "затверджується її Предстоятелем та схвалюється Патріархом Московським і всієї Русі", "рішення про утворення або скасування єпархій, що входять в Українську Православну Церкву, і про визначення їх територіальних кордонів приймаються її Синодом з подальшим затвердженням Архієрейським Собором [РПЦ]", "рішення Помісного і Архієрейського Соборів [РПЦ] є обов'язковими для Української Православної Церкви", УПЦ (МП) "отримує святе миро від Патріарха Московського і всієї Русі","суд Архієрейського Собору [РПЦ] є церковним судом вищої інстанції для Української Православної Церкви" і т.д.

  https://www.religion.in.ua/news/vazhlivo/38240-arxierejskij-sobor-rpc-ogranichil-samostoyatelnost-upc.html

  Andzey Bitov reply Сергій

  Друже! В законі мове йде про юридичне підпорядкування. По другому і не може бути. В реалі же УПЦ МП підпорядковується канонічно.
 • Костянтин

  Стаття ні про що! Радіти треба, що священнику Бог повернув розум і він зміг перемогти гордість і розкаятись у зробленому гріху розкольництва!

  Stepan Petrenko reply Костянтин

  Велике питання щодо того, чи Бог повернув йому розум - чи забрав його залишок. Громадяни України,а тим більше. віряни. мають бути патріотами своєї країни, а не яничарами другої, до того ж, країни - агресора. Час розставить все по своїх місцях і кожен отримає своє - хто честь і славу, а хто - зневагу і забуття.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
keyboard_arrow_up