Історик Микола Купчик зустрівся з учнями школи № 2

Історик Микола Купчик зустрівся з учнями школи № 2
  • Музей історії міста Козятин спільно із Центральною районною бібліотекою організували літературно-мистецьку годину «Тимко Падура і наш край», присвячену україно-польському поету, автору пісні «Гей, соколи», яку використали у якості саундтреку до відомого фільму «Вогнем і мечем».

  • На захід запросили учнів школи № 2.

  • Що цікавого розповідали дітям?

Микола Купчик цікавиться постаттю Тимка Падури вже не один рік. За матеріалами, які вдалося зібрати, історик видав книжку «Стежками Тимка Падури». Вона розповідає не лише про життя і творчість україно-польського поета, а й про те, що пов’язує його з Козятинщиною.

Тимко Падура народився 21 грудня 1801 року (за старим стилем). До 220-річчя від його дня народження у читальному залі Центральної районної бібліотеки провели літературно-мистецьку годину, під час якої Микола Купчик знайомив учнів 9-Б класу школи № 2 із біографією Падури.

Тимко Падура був родом з Іллінців. Підтримував національно-визвольне повстання поляків проти Російської імперії, за що відбув покарання. Писав вірші на козацьку тематику. Його родзинкою було те, що свої твори він писав українською мовою, але використовував не кирилицю, а літери латинської абетки. Вважається, що найвідоміший твір Падури — пісня «Гей, соколи», хоча дослідники досі не довели, що авторство цієї пісні належить саме йому.

Із Козятинщиною Падуру пов’язують два населені пункти. Перший — це Махнівка. Там його родина купила будинок із садком та просторим двором, де мешкав Падура разом із сім’єю.

— Коли він оселився в Махнівці, помер його старший брат, сестри, фактично він залишився один, — розповідає Микола Купчик. — У 1858 році він познайомився з Мар’яном Васютинським. Це поміщик нашого міста Козятина. Він був дуже культурною людиною, любив літературу. Падура приїздив сюди до нас в Козятин, ходив цими вулицями. Козятин, безумовно, ще не був тоді такий, яким він є. Тоді тільки задумувалося будівництво залізниці, це фактично ще не було місто, це було село.

Мар’ян Васютинський мав будинок у селі Козятині. Його зруйнували на початку ХХ століття. Саме до того будинка навідувався Тимко Падура.

— Васютинський також не мав сім’ї, — продовжує Купчик. — Він виховував спочатку племінницю. Коли вона померла, він взяв племінника і виховував його. Вони вдвох доглядали разом Тимка Падуру, який на той час вже був хворий. І в 1871 році 8 вересня за старим стилем він помер у нас в Козятині, але оскільки він жив у Махнівці, його поховали в Махнівці на католицькому цвинтарі. Тривалий час не була відома його могила, тому що хто бував на старих кладовищах, бачив — вони позаростали, могили просіли, багато пограбовано. У 2016 році мені вдалося відшукати цю могилу.

— Могила саме в центрі, майже при вході на цвинтар — доповнює Лілія Макаревич, директор Музею історії міста.

Наразі вдалося встановити лише місце поховання Тимка Падури. Адже ані будинок у Іллінцях, де поет народився, ані маєток в селі Козятині, де зупинилося його серце, не збереглися. Де саме мешкав Падура у Махнівці, також достеменно невідомо.

— Завдяки тому, що зараз дуже багато цікавих доступних джерел, ми пізнаємо неймовірні речі про наш край, про нашу історію, яка ще не вивчена повністю, не описана. Велика подяка Миколі Купчику, що він настільки ретельно, із такою любов’ю, із такою зацікавленістю пізнає і доносить до всіх нас історію нашого рідного краю, — сказала начальник відділу культури Світлана Рибінська, яка також завітала на захід.

Наостанок вирішили подарувати книжку «Стежками Тимка Падури» тому учневі, який слухав найуважніше. Спершу планували провести невеличку вікторину.

— В якому році народився Тимко Падура? — запитала Лілія Макаревич. Відповіді не прозвучало. — Добре, де? В якому населеному пункті?

— Іллінці, — вигукнули з залу.

— Може давайте діти самі визначаться, — запропонував Микола Купчик. — У нас є дві книжки, ми можемо подарувати дві книжечки хлопчику і дівчинці.

Зійшлися на тому, що вирішили вручити книжки класному керівнику Людмилі Темляєвій, щоб вона визначила, кому їх подарувати.

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, TelegramInstagram та Viber.

Коментарі (1)
  • Viktor K.

    Я маю сором не знати хто це, але такі уроки підтримую.

keyboard_arrow_up