Отруєний обід. У козятинській школі №2 отруїлися діти та персонал їдальні. У всіх однакові симптоми — нудота та висока температура. Попередній діагноз — сальмонельоз, гострий ентероколіт. Підприємство, яке готувало шкільні обіди, тимчасово закрили. На власника кафе відкрито кримінальне провадження. А батьки збираються йти до суду, аби відшкодувати гроші за лікування
Минулого тижня новина про масове отруєння дітей у школі облетіла всю Україну. Про небезпечний шкільний обід гриміло чи не у всіх новинах. Випадок кричущий, адже на кону дитяче здоров’я. Слідкували за ситуацією і ми. Щодня моніторили та оновлювали інформацію про стан та кількість хворих. Як так сталося, що майже 40 школярів та 5 дорослих злягли з високою температурою, блювотою та діареєю на лікарняні ліжка? І хто понесе за це відповідальність?
У вівторок, 10 вересня, діти другої школи пообідали привезеними шкільними обідами. Власної кухні у школі немає. Натомість є видатковий зал і їдальня, де учні харчуються. Тож школярі їли кашу та курячу відбивну, приготовлені у кафе «Юність». Саме воно виграло тендер і годує кілька шкіл на Козятинщині. Після обіду до козятинської лікарні почали поступати хворі учні. У п’ятницю, 13 вересня, до обіду їх було 12. Ближче до вечора кількість хворих збільшилася вдвічі. А після вихідних уже перевалила за 40 — 37 учнів та 5 дорослих. У всіх отруєних однакові симптоми — нудота, висока температура і головний біль.
За словами директора Козятинської школи №2 Євгенії Кудрявець, спершу захворіло дві працівниці їдальні. Вони пішли додому. До кінця дня почали з'являтися випадки захворювання і серед учнів.
— Це трапилось з вівторка на середу. Я відразу ж сповістила в управління освіти, СЕС, — розповідає Євгенія Кудрявець. — Зараз триває розслідування Держпродспоживслужби. Перевіряють постачальника шкільних обідів з кафе «Юність». Договір з ними укладало управління освіти. Відомо, що призупинено також харчування і в Козятинській школі №3, через одного і того ж постачальника. В школі №2 також припинили навчання до 19 вересня.
– Недотримання особистості гігієни призвела до того, що курятина не була якісно приготовлена, якісно прожарена. Безумовно, власник буде оштрафований на десятки тисяч гривень. Протокол складається, – каже заступник начальника Держпродспоживслужби у Вінницькій області Олександр Сорочан.
Ситуацію з перевірки нам прокоментував і керівник управління Держпродспоживслужби в Козятинському районі Віталій Кравець. Він додав, що діагноз хворих буде підтверджено лабораторно. Баклабораторія взяла зразки на експертизу. Лікарі підозрюють, що це харчове отруєння.
— Дане кафе не має права працювати, — каже Віталій Кравець. — Комісія виявила ряд невідповідностей і порушень законодавства. Чекаємо на результати досліджень.
У понеділок, 16 вересня, ми звернулися за коментарем до головного лікаря Козятинської районної лікарні Олександра Кравчука. Він розповів, що всі хворі, які поступали до інфекційного відділення, були в стані середньої важкості. Наразі їх стан покращився, але додому ще нікого не виписували. Також додав, що серед школярів є одна дитина, яка навчається у третій школі і одна — в дев’ятій.
Мама четвертокласника Вадима, який постраждав від шкільного обіду, пані Інна розповіла, що минулого четверга син прийшов зі школи додому з температурою 37,4. До вечора вона пропала. Залишились тільки болі в животі. Почала лікувати самотужки. Випоювала атоксілом та збивала температуру. Каже, що спочатку ні блювоти, ні діареї не було.
— У п’ятницю почала знову підніматися температура, почало конкретно нудити, — розповідає мама Вадима. — Ми звернулися до сімейного лікаря і вона нас негайно направила у відділення на стаціонар. Мовляв, дітки поступають зі школи до лікарні з високою температурою та зневодненням організму. Спочатку нам прописали антибіотики в таблетках. А вже з суботи почався розлад шлунка. Почали ставити крапельниці.
За словами Інни, лікування не з дешевих. За чотири дні в середньому витратили півтори тисячі гривень.
— З мамочками ми спілкуємося і збираємося подавати на власника кафе на суд, щоб відшкодував кошти, — каже Інна. — Серед батьків ходять розмови, що директор піцерії казав приходити до нього. Але ніхто не збирається цього робити. Це як приниження. Я ходити просити не буду. Він навіть в лікарню не прийшов.
Станом на 17 вересня завідувач козятинського міжрайонного відділу лабораторних досліджень Леонід Ящук повідомив, що частина аналізів готова, а частина відправиться на Вінницю на підтвердження. У свою чергу обласні фахівці відправлять їх на Київ. Така процедура.
— Скажу тільки, що були порушені технології приготування їжі. М’ясо було не зовсім якісне, — коментує Леонід Олександрович. — Попередньо, в дітей сальмонельоз і в одного із працівників кафе «Юність» теж висіявся сальмонельоз. Але це не закінчений аналіз. Це дуже відповідально, якщо ми зараз скажемо, а воно не підтвердиться. Тому наголошую, що інформація попередня! Дослідження наразі ще продовжуються.
Перші офіційні подробиці розслідування на своєму сайті опублікувало управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області.
«Для лабораторних досліджень відібрано 23 змиви з кухонного обладнання та посуду на харчоблоці КТКП «Юність», взято 2 проби питної води (КТКП «Юність» - 1 проба, ЗОШ №2 - 1 проба) та філе курячого сирого на харчоблоці КТКП «Юність». Лабораторно на наявність збудників кишкових інфекцій та патогенний стафілокок обстежено працівників КТКП «Юність». Матеріал в роботі. Проведення протиепідемічних заходів триває. Ситуація перебуває на контролі спеціалістів Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області».
Власник кафе «Юність» Володимир Гаврилюк при зустрічі з журналістами спочатку не хотів коментувати ситуацію. Посилаючись на те, що про нього й так уже стільки наговорили. Хоча його вини ще не доведено. Висновків експертизи з лабораторного дослідження немає. Але потім включився в розмову і погодився поспілкуватися. Каже, що для нього головне — це здоров’я дітей. Дуже хоче, щоб дітки одужали і не хворіли. За словами пана Володимира, після цього випадку, він ініціював закупку вакцин від кишкових інфекцій. На суму близько 20 тисяч гривень. Хоче, щоб діти були захищені. Запевнив, що незалежно від того, його це вина чи ні, готовий батькам компенсувати всі витрати на лікування.
— На кухні не знайшли ні сальмонели, ні кишкової палички. Я був у СЕСі, — каже пан Володимир. — Хочеться дійсності. Є правоохоронні органи, які встановлять, чия вина. Наші діти захворіли. І ми повинні знайти, як цих дітей вилікувати і щоб більше такого не повторилося. Зараз дуже багато судять. На сьогоднішній день хтось може сказати, від чого діти захворіли?
Те, що в його кафе знайшли порушення санітарних норм, пан Гаврилюк визнає. Каже, що є, то є.
— Зараз я кухню повністю розвалив. Які були слушні зауваження, я їх підтримую. Поміняв витяжки, плити, проводиться дезінфекція. Ведуться активні ремонтні роботи. Буде все по-новому, – каже Володимир Гаврилюк. – Я ці шкільні дитячі обіди по школах розвозив 10 років. Більше робити цього не буду. Ви, кореспонденти, пойміть суть — головне, щоб діти були здорові. І всі повинні прикласти до цього сили. І гроші я трачу не для батьків, не для реклами, а для дітей. Я відкритий для всіх.
— Наразі відкрили кримінальне провадження за частиною 1 ст. 325 «Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням». Карається штрафними санкціями і обмеженням волі до трьох років.- частина 1 ст. 325. Проводяться слідчі дії, допитуються люди, — каже старший слідчий козятинської поліції Валентин Прокопчук. — Але і досі офіційного висновку від Держпродспоживслужби ще немає.
Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, Telegram, Instagram та Viber.
№ 12 від 15 березня 2023
Читати номер
Аноним