«НАТО – територія безпеки»: як працює Альянс в Україні і навіщо вам про нього знати (Новини компанії)

«НАТО – територія безпеки»: як працює Альянс в Україні і навіщо вам про нього знати (Новини компанії)
  • Наприкінці лютого у двох містах України відбулися інтерактивні виставки, присвячені НАТО. Під час них говорили про завдання Альянсу, його допомогу Україні та розвінчували фейки про союз держав. 

  • Разом з експертами розповідаємо вам, як зараз співпрацюють Україна й НАТО та які перспективи цих відносин у майбутньому.

У 3D-окулярах можна було дізнатися про НАТО, а ще скласти паперовий будинок із принципів організації і пограти у тематичну гру «Правда чи фейк». Наприкінці пройти тестування і отримати подарунки. Усе це відбувалося під час VR інсталяції «НАТО – територія безпеки» у Запоріжжі та в Херсоні. 

Кожен, хто завітав на виставки, виходив з них із розумінням місії НАТО, її основних принципів і користі, яку Альянс може принести країнам. Відвідали виставки кілька сотень людей. Пізнавальною та цікаво. інсталяція була як для дорослих, так і для юних українців. 

У чому полягає діяльність НАТО в Україні? 

Головною метою НАТО є захист свободи і безпеки всіх її членів політичними та військовими засобами відповідно до Статуту ООН. Із самого початку існування Альянс працює над встановленням справедливого і тривалого мирного порядку в Європі. Насамперед варто нагадати, що вперше Україна спробувала отримати членство в НАТО понад 65 років тому. У 2020-му Україна отримала статус партнера розширених можливостей. А Указом Президента від 24 лютого 2021 року затверджено Положення про річні Програми співпраці під егідою комісії Україна – НАТО. 

Зараз діяльність НАТО в нашій країні охоплює чимало аспектів. Програми взаємодії стосуються дедалі ширшого кола питань в галузях: науки, екології, боротьбі з інформаційними загрозами. Нижче – деякі аспекти, якими займається НАТО в Україні:

Основний документ, який визначає головні напрями взаємодії нашої країни та Альянсу має назву «Україна - НАТО».  Нині, не будучи членом Альянсу, Україна не може розраховувати на пряму допомогу НАТО. Але як активний партнер вона все ж таки отримає підтримку. Наприклад, Північноатлантичний альянс чітко визначився із позицією щодо агресії Росії, тому Україна отримає важливу дипломатичну та політичну допомогу. Країни НАТО допомагають реалізовувати численні програми в Україні, інформаційну діяльність і протидію гібридному тиску.

Чому НАТО — не ворог?

Про українське сприйняття НАТО поговорили з координатором проєкту «НАТО-територія безпеки» ГО «Інтерньюз-Україна», Членом Правління «Школи медіапатріотів» Артуром Кадельником. 

Як пояснює координатор проєкту, велика частина українців сприймають НАТО через призму російського, інколи, навіть радянського наративу. Тобто для них Північноатлантичний альянс — це ворог по інерції, бо ніби «так завжди було». 

— Так, після Другої світової війни, СРСР разом з країнами Варшавського блоку та НАТО знаходилися в дуже напружених стосунках. Але після розпаду перших двох, багато колишніх соціалістичних країн стали повноправними членами НАТО, — пояснює експерт. — І навіть СРСР, ще в 1954 році, подав заявку на вступ до Північноатлантичного Альянсу, проте отримавши відмову заснував Організацію Варшавського Договору й оголосив НАТО ворожою організацією. Українці рефлекторно та досі знаходяться в цій ще радянській парадигмі «НАТО-ворог».

За словами Артура Кадельникова, таке ставлення є домінуючим в Росії і поширюється через російську пропаганду в Україні, що тільки підживлює цей застарілий стереотип. Насправді, Україна та НАТО співпрацюють у багатьох сферах ще з спочатку дев’яностих, і з кожним роком рівень цієї співпраці тільки росте. 

— Зараз рівень нашого партнерства більший ніж стратегічний. Крім військової сфери, він охоплює розвиток науки, захист навколишнього середовища, боротьбу з пандемією та її наслідками, а також боротьбу з інформаційними загрозами. Звичайно, що при такому рівні співпраці, вступ України до НАТО — це лише питання часу. Саме тому кожному українцю варто трохи більше дізнатися про Північноатлантичний Альянс і відкинути свої стереотипи про цю організацію. 

Що для України означатиме вступ до НАТО?

Про важливість вступу до НАТО наголошують фахівці з політичних та історичних наук. Зокрема, доктор політичних наук Сергій Федуняк каже, що вступ України до НАТО означатиме, що наша держава отримає найвищі гарантії власної безпеки, підкріплені військовими й економічними ресурсами Сполучених Штатів Америки та найпотужніших європейських держав. 

— Історія доводить, що на країну-члена НАТО ще ніколи ніхто не наважувався напасти. Але ми будемо не лише отримувати допомогу від союзників, але й зможемо надавати її самі у разі потреби, оскільки членство у Альянсі дозволить нам суттєво зміцнити Збройні сили, — розповідає експерт. — Вступ до НАТО означатиме прискорення економічного зростання внаслідок зміцнення демократичних інститутів, верховенства права, покращення інвестиційного клімату за рахунок захисту прав інвесторів. Керівництво Альянсу допоможе нашому громадянському суспільству «дотиснути» український правлячий клас і примусити його здійснювати реальні реформи на користь людей, а не їх імітацію. 

Також, на думку Сергія Федуняка, повноправна участь в НАТО означатиме, що Україна остаточно вирвалася з під російського впливу та вже ніколи не буде ресурсом для будівництва імперії

Схожої думки дотримується й доктор історичних наук Ігор Тодоров. За його словами, повноправне членство в Альянсі безпосередньо відповідає національним інтересам України, оскільки політична вага і військова міць НАТО можуть забезпечити її незалежність і територіальну цілісність краще, ніж непевний статус так званої «позаблокової» держави. 

— Країни НАТО є на сьогодні світовими лідерами в галузі високих технологій, у т.ч. й оборонних. Приєднавшись до НАТО, Україна не тільки отримає доступ до цих технологій, а й зможе зробити свій внесок у справу оборони євроатлантичних націй, що додатково підштовхне розвиток нашої науки та промисловості. Союз із передовими націями світу надасть можливість Україні активніше використовувати найсучасніші освітні й інформаційні технології, — пояснює Ігор Тодоров. — Членство в НАТО сприятиме позитивним структурним перебудовам в українському суспільстві, зокрема зміцненню демократії, утвердженню верховенства права, захисту прав людини. Членство України в НАТО відкриє нові економічні перспективи, знизить рівень фінансових ризиків, поліпшить інвестиційний клімат. А це, у свою чергу, сприятиме активізації економічного розвитку, підвищенню добробуту українських громадян. 

Проєкт «НАТО – територія безпеки» підготовлено ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки Посольства Канади в Україні. Позиція Посольства Канади в Україні та позиція ГО «Інтерньюз-Україна» може не збігатись з думкою авторів.

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, Telegram та Instagram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
17:12 Хроніка поширення коронавірусу за тиждень (15–21 квітня) 16:05 Козятинська поліція отримала новенький «Пежо 301» photo_camera 13:59 Найулюбленіші зони відпочинку козятинчан і наших «5 копійок» до складки photo_camera 12:56 У Вінницькій області дослідили рівень довіри населення до поліції (Опитування) Від читача 14:48 26 квітня стартує Всеукраїнський челендж зі здорового харчування для шкіл 11:55 Олександр Кравчук: «Моє звільнення — це моє бажання. Не через приїзд Борзова» play_circle_filled 10:04 Коронавірус: на Козятинщині за добу додалося +6 нових випадків. Дані по Україні 09:53 Ремонт не закінчений, головний лікар пішов. Що буде з районною лікарнею? 09:48 Як зекономити на щорічній автостраховці у Вінниці? (Новини компанії) 09:16 Прибирають, розчищають та озеленюють: на Козятинщині триває благоустрій 08:24 21 квітня: яке сьогодні свято, прикмети і заборони 19:34 Дві ляльки-красуні на вибір: Тетяна Якимова організовує лотерею в підтримку Діани Цимбарович
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up