Не паліть суху траву

-
Свого часу легендарний Олександр Довженко написав кіноповість «Україна в огні», що описує події Другої світової війни.
-
Зараз Україна теж в огні, в прямому сенсі цього слова.
-
І не лише через те, що вже другий місяць триває повномасштабне вторгнення рашистів, а й через людей, які попри заборону спалюють на полях і городах сухостій
Ранок 13 квітня. Козятин. Хтось підпалив сухостій на полі. Вогонь міг наробити великого лиха. Погода того ранку була трохи вітряна. Поруч із полем — житлові будинки та лісосмуга. Те, що палає сухостій на полі, помітив один із козятинчан. Чоловік просто опинився в правильний час у правильному місці. Він одразу викликав Державну службу з надзвичайних ситуацій. Наші рятувальники зреагували миттєво. За лічені хвилини вони вже були на місці пожежі. Бійці державної пожежно-рятувальної частини загасили вогонь, тож полум’я не встигло перекинутися ані на житловий масив, ані на лісосмугу.
На жаль, те, що трапилося вранці 13 квітня — не поодинокий випадок. Щойно прийшла весна, активізувалися палії сухої трави. Сухостій спалюють і в селах, і біля міста. Були вечори, коли Козятин огортала така стіна смогу, що, вийшовши на вулицю, важко було навіть дихати.
Через підпал сухостою за останні два місяці на Козятинщині сталося більше десятка пожеж. Наведемо декілька прикладів, які набули широкого розголосу. У березні в Коритуватій Самгородоцької громади хтось підпалив пасовисько. А це територія площею близько 10 гектарів. Вогонь охопив сухостій та очерет. Суха погода і сильні пориви вітру зробили свою справу — полум’я швидко поширилося полем, в результаті чого сталася масштабна пожежа. Селяни викликали рятувальників, а поки вогнеборці були в дорозі, люди самотужки стали гасити полум’я, аби вогонь не перекинувся на ліс. Спільними зусиллями і бійців ДСНС, і мешканців Коритуватої вдалося ліквідували пожежу, втім винуватця так і не знайшли.
У квітні в Лозівці Самгородоцької громади невідома особа підпалила сухостій. Зайнялася пожежа. Вогонь встигли ліквідувати, поки він не перекинувся на дерева. Винуватця так і не знайшли.
Втім було декілька випадків, коли паліїв ловили на гарячому. У Йосипівці один з місцевих мешканців підпалив сухостій на своєму городі. На нього склали адмінпротокол. Так само протокол про адміністративне правопорушення склали і на палія в іншому селі Самгородоцької громади. Де саме — не уточнили.
Підпалюючи суху траву, люди завдають шкоди не лише природі, а й собі. І часом наслідки пожежі, яка виникає через підпал сухостою, можуть бути фатальними. Саме так і сталося в одному із сіл Хмільницького району. Ввечері бабуся вийшла на город, підпалила минулорічну траву. Спалахнула пожежа, через яку жінка загинула.
Рятувальники б’ють на сполох. Попри те, що серед громадян проводять роз’яснювальну роботу, попри десятки повідомлень про наслідки займань в екосистемах люди продовжують ігнорувати заборону на спалювання сухої рослинності та сміття. Із цього приводу бійці ДСНС Вінницької області неодноразово зверталися через свою сторінку у фейсбук до мешканців Вінниччини.
«Незважаючи на профілактичну та інформаційну роботу серед жителів Вінниччини, щодо спалювання сухої рослинності, громадяни безглуздо, незаконно та по-варварськи продовжують палити суху торішню траву та стерню.
Отже, ще раз про головне — під час випалювання сухої рослинності гине насіння рослин, гинуть практично усі живі істоти, що живуть у траві та на поверхні ґрунту. Випалювання наносить пряму шкоду й здоров’ю людини.
Вкотре нагадуємо: суха торішня трава — не сміття, а частина екосистеми, створена самою природою.
Шкода, але ми знову і знову про це забуваємо», — пишуть на фейсбук-сторінці Головного управління ДСНС у Вінницькій області.
Додамо, що за спалювання сухостою передбачена відповідальність. Як мінімум це штраф від 3060 до 6120 гривень для громадян і від 15300 до 21420 гривень для посадових осіб. А якщо сухостій підпалили в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, розмір штрафу для населення збільшується і становить від 6120 до 12 240 гривень. Крім того, спалювання сухостою може бути розцінено як диверсія. За це вже передбачена кримінальна відповідальність: від 10 до 15 років за ґратами і конфіскація майна.
Читайте також:
Задимлення майже в центрі міста або як вогонь ледь не втік від палія
Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, Telegram, Instagram та Viber.