Операція “Утилізація”

Операція “Утилізація”

Історія “відчайдушного поводження” з екологічно небезпечними побутовими відходами

Один давній задум – 14 кг знешкодженого шкідливого вантажу. Що поєднує ці дві “крайності” і як усе виглядає насправді?

Cпочатку ідея втілилась у реальність - організувати збір шкідливого матеріалу та відправляти на підприємство “Арґентум” (Львів) на утилізацію (http://batare.com). Це одне з трьох підприємств у всій Європі, які мають відповідні технології і можливості, аби переробляти таку сировину.

У Перемозі на Козятинщині не без волі обставин було поетапно реалізовано два підходи до збору відпрацьованих джерел живлення. У нашому суспільстві існує, на превеликий жаль, досить розмите ставлення середньостатистичного громадянина до проблеми токсичних відходів, котрі наявні практично у кожному домі. Мова йде про використані батарейки і акумулятори. Дрібні елементи, більшість з яких (напр. “пальчикові” батарейки) здатні зробити непридатними для використання 2 куб. метри грунту і 400 л грунтових вод. Тут тяжкі метали, кислоти, луги й інші сполуки, що виявляють токсичну дію на все живе, часто утворені уже внаслідок незворотних хім. реакцій в акумуляторах та батарейках, після їх експлуатації або закінчення терміну придатності. Так, і в них він є.

На початку червня минулого року активісти Клубу “Едельвейс” встановили спеціально обладнаний 9-літровий контейнер для збору відпрацьованих батарейок і акумуляторів від жителів села з інформативними плакатом у приміщенні сільради. Зовні на паркані закріпили табличку-вказівник на пункт збору, розклеїли листівки-оголошення по селу. Примітним для даного заходу стало й те, що безпосередню участь у ньому брав відомий футболіст, учасник чемпіонатів Вінниччини, козятинчанин Анатолій Зінченко. Це людина справи, цілеспрямована й наполеглива, якій, користуючись чудовою нагодою, варто віддати належну подяку за неоціненні заслуги по відновленню місцевого стадіону. Бо, коли займаєшся спортом й заодно піклуєшся про те, аби інші могли робити це у більш якісних умовах, гадаю, це достойне уваги.

Минуло майже півтора року і контейнер наповнився. Існує статистика, яка свідчить, що в середньому 5 батарейок використовується однією сім’єю за 1 рік. Тому, здається, зібрали ми мало.

Тактику змінили

Новий підхід до збору за суттю своєю подібний популярному прислів’ю: “якщо гора не йде до Магомета, то Магомет прийде до гори” (Ходжа Насреддін). Розробивши власний інформативний двосторонній флаєр на сайті, ми його роздрукували і розповсюдили. Таким чином ми розповіли більш детально про збір: куди, як і для чого збираються саме відпрацьовані акумулятори й батарейки, де проводиться їх утилізація і навіщо, також пояснення про небезпеку, що несуть ці елементи і чим актуальна їх утилізація. Це був справжній живий діалог з народом. Запитання звучали найрізноманітніші, були навіть дещо незручні, на кшталт, “що ви з цього всього маєте?”, “навіщо воно вам?” або “хто стоїть  за вами і цим усім?”

Від двору до двору, крок за кроком, вулиця за вулицею, було зібрано майже 14 кілограмів батарейок і акумуляторів. Дорослі, люди похилого віку, діти - усі охочі проявити цю, ніби дрібну та все ж свою справжню і не осквернену корисливістю підтримку прекрасній Зеленій Планеті, випускали зі своїх рук по кілька штук, по кількадесят отрутовмісних елементів у рятівний прозорий ящик, що був з собою.

 Заходи екологічного спрямування

Час від часу однодумці “Едельвейс”, звільняючись від буденних клопотів і проблем насущних, збираються для обговорення або проведення заходів екологічного спрямування. Багато роботи по збереженню довкілля у підпорядкованих землях проводить інша місцева громадська організація “Ятір”. Також діє збір пластикових кришечок по декількох стаціонарних контейнерах на території села. Регулярно вони акумулюють на потреби воїнів АТО, що вносить великий  соціальний аспект до цього екологічного проекту.

Звіт про зібране та передане на утилізацію

За час проведення еко-заходу зібрано 13 кг 950 г батарейок і акумуляторів різних типорозмірів і номінальних значень напруги заряду. З них 12 кг 800 г - батарейки, решта - акумулятори. Весь вантаж було відправлено 1 листопада 2017 р. у відділенні Нової Пошти  №1 в с. Махнівка за номером накладної 59000292970971. Відправлення прибуло у відділення НП №3 у м. Львів та разом з іншими батарейками та акумуляторами з інших куточків України 6 листопада було отримано співробітниками підприємства “Арґентум” (забір відправлень там здійснюється 1 раз на тиждень) та доставлено на завод. Вартість відправки за умовами Публічного Договору (http://batare.com/publicAgreament-.htm) сплачують самі відправники. У нашому випадку, з урахуванням відстані і маси вантажу, це 93 грн. Підприємство не покриває витрати доставки. Досі це залишається на плечах ентузіастів по всій країні. Накладну квитанцію, чек на вантаж та решту детального фотозвіту ви можете знайти на сторінці групи у соцмережі Вконтакті (див. нижче). Незабаром з’явиться сторінка у Facebook.

Звіт (кількісно-видовий склад):

БАТАРЕЙКИ: типу “AA (Mignon)”/1.5 V/сольові (R6) - 272 шт.; лужні (LR6) - 74 шт.; сольові (R03) - 139 шт.; типу “AAA (Micro)”/1.5 V/лужні (LR03) - 50 шт.;  “D (Mono)”/1.5 V/сольові (R20) - 54 шт.; лужні (LR20) - 6 шт.; “C (Baby)”/1.5 V/сольові (R14) - 2 шт.; лужні (LR14) - 1 шт.; “Krona (Energy block)”/9 V/6F22 - 3 шт.; типу “3336 (Normal)”/4.5 V/сольові (3R12) - 1 шт.; “Tablet” - 39 шт.

АКУМУЛЯТОРИ: типу “AA (Mignon)”/1.2 V - 18 шт.; “AAA (Micro)”/1.2 V - 5 шт.; “N (Lady)”/1.2 V - 3 шт.; для мобільних телефонів Li-Ion/3.6-3.7 V - 6 шт.; для кишенькових ліхтарів свинцево-кислотні - 6 шт.; інші - 2 шт.

“Щоб виправдатись у власних очах, ми нерідко переконуємо себе, що не в силах досягнути мети. Насправді ми не безсилі, а безвольні” (Ф. Ларошфуко).

 Антон ІВАНЕНКО   

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, Telegram та Instagram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
keyboard_arrow_up