Платить аліменти, хоча син живе з ним?

Платить аліменти, хоча син живе з ним?
  • На гарячу лінію газети “RIA-Козятин” звернувся козятинчанин Олег.
  • Чоловік розповів, що продовжує виплачувати колишній дружині аліменти на утримання дитини, хоча син вже два з половиною роки живе у нього.
  • У чому суть - розбиралися наші журналісти.

- Ми з мамою розлучилися. Тридцять місяців малий вже живе зі мною. Поки у нас суди, - почав свою розповідь Олег.

Вони з дружиною розлучилися п’ять років тому. На той момент їх син був ще зовсім маленький. Суд залишив хлопчика жити з мамою і присудив Олегові платити аліменти.

Чоловік звернувся до суду з проханням дозволити сину проживати з ним. Проте суд свого рішення не змінив. Олегу дозволили двічі на місяць забирати сина до себе на вихідні, а також у будні дні, коли колишня дружина на нічній зміні.

- Мама працює у Фастові день-ніч/48. Вона, виходить, п'ять днів на тиждень на роботі, - пояснює Олег. - О п'ятій ранку вона виїжджає, щоб на вісім потрапити (на роботу - авт.) і десь об 11-12 вечора приїжджає, коли на день. Коли на ніч, вона о п'ятій вечора виїжджає і в годин 11-12 наступного дня приїжджає. Вона фізично відсутня, як вона може бути з цією дитиною?

Колишня дружина Олега звернулася до виконкому з проханням переглянути це рішення. Після цього чоловікові дозволили забирати сина щоп’ятниці о 16 годині та повертати матері у неділю о 17 годині. Це рішення наш співрозмовник оскаржив у суді.

- 19 грудня 2015 року Миколая був, - продовжує наш співрозмовник. - Вона дзвонить нам 25-го, каже: “У нас теж був Миколайчик, виведи мені малого, у мене є подарунок”. Я кажу: “У нас 27 ялинка, щоб ти віддала мені дитину”. І майже на два роки до 11 грудня вже 2017 року дитина була закрита.

Чоловік каже, що дружина не давала йому бачитися з сином. Він неодноразово писав скарги на ім’я міського голови з цього приводу. 

Завершилося все тим, що два з половиною роки тому Олег забрав сина до себе. За словами чоловіка, зробив так через те, що колишня дружина ніби-то піднімала на хлопчика руку.

- Вони його там натовкли і він відмовився там жити, - каже наш співрозмовник. - Я в школі зібрав службу у справах дітей, поліцію. Дитина при мамі, при адвокаті, при психологу відмовилася туди вертатися, тому що його там били.

Олег написав заяву до поліції, відкрили кримінальне провадження. Проте закрили за висновком судмедексперта, попри те, що, за словами чоловіка, у дитини на тілі були синці.

Колишня дружина подала до суду з вимогою повернути їй дитину і сплатити матеріальну та моральну шкоду. Олег подав зустрічну заяву на зміну місця проживання сина.

На суді заслухали свідків, висновки експерта, свідчення дитини. Хлопчик сказав, що хоче жити з батьком, але не відмовляється від спілкування з мамою. І суд, і експерт дійшли висновку, що дитина могла так сказати під впливом батька. Тому суд вирішив передати хлопчика мамі.

Після цього і колишня дружина, і Олег подали апеляцію. На засіданні Вінницький апеляційний суд рішення Козятинського суду не змінив.

- Зараз справа у касаційному суді Києва, - продовжує Олег. - Наступний, мабуть, тільки Європейський суд з прав людини буде. Далі немає куди. А забрати ніхто не може дитину без його згоди, а він категорично туди не хоче йти.

Хлопчик уже більше двох років живе з Олегом, проте чоловік каже, що і надалі виплачує колишній дружині аліменти. Наш співрозмовник спробував призупинити виплати через суд, проте нічого не вийшло.

- Мені відмовили, тому що дитина має жити з мамою. Є рішення суду і виходить, що ми з дитиною два злочинця. Що ми не виконуємо рішення суду, що він туди не хоче вертатися, - каже наш співрозмовник.

Кілька разів Олег писав заяви на ім’я міського голови з проханням перевірити цільове використання коштів. Йому прийшла відповідь, що, за словами дружини, кошти акумулюються на банківському рахунку. Востаннє чоловік звертався з проханням про перевірку 9 червня цього року.

“Для об’єктивного розгляду, проведення перевірки фактів, викладених вами у заяві (...) вам, як заявнику потрібно надати документи відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 15.11.2018 №1713, якими затверджено Порядок здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину”, - йдеться у відповіді.

“Я не хочу його травмувати”

Ми зв’язалися з колишньою дружиною Олега і вислухали її точку зору. З етичних причин ані її ім’я, ані ім’я сина ми вказувати не будемо.

- Якби я була така погана мама і я робила щось незаконне, я би не вигравала суди, - каже жінка. - Останній суд був у Вінниці. Апеляційний суд. Все вирішується в судовому порядку. Я закон не переступаю.

Жінка каже, що на розлучення подала вона. Стосунки погіршилися ще до того, як вони розлучилися. Певний час вона навіть жила з сином у мами, хоча вони з Олегом продовжували бути у шлюбі.

Спершу подавати на аліменти жінка не збиралася. Просто домовилася з чоловіком, що він буде допомагати коштами - коли за садочок платитиме, коли даватиме продукти. А подала на аліменти після чергового конфлікту.

Наша співрозмовниця не заперечує, що не давала Олегові бачитися з сином. Але на те мала свої причини. Каже, помітила, що батько погано впливає на дитину.

- Приходить син, сів у крісло чи на диван, ноги під себе підігав і мовчить. Питаю: “Все нормально?” Мовчить. А потім він мене не слухається. Я питаю: “Чому ти мене не слухаєшся?” А він мені каже: “Я тут можу робити все, що захочу. Мені тато сказав. Я король і можу робити все, що я хочу”, - розповідає жінка.

За її словами, сина вона не била, хоча на неї і завели кримінальну справу за побиття. Але закрили, бо не було доказів.

- Я його в житті пальцем не зачепила. Для чого? Достатньо було переконливо сказати - і все. Мені не треба було його бити чи наказувати. Зовсім, - каже жінка.

Коштами вона допомагає. Минулого року давала гроші синові на відпочинок, щоб поїхав на море. Час від часу вони бачаться, разом гуляють, ходять на піцу.

- Я не хочу його травмувати, - продовжує наша співрозмовниця. - Я не говорю йому поганих речей. Я взагалі ні про що з ним не говорю, лише про нього. Я намагаюся жодну з тем не зачіпати. Я вирішую питання безпосередньо лише з колишнім чоловіком.

З приводу аліментів жінка стверджує, що перестала їх отримувати у лютому цього року. А ті кошти, які їй надходили на рахунок до того часу, витрачала лише на дитину.

- Мені треба було поновити документи, але я їх спеціально не поновляю, - каже наша співрозмовниця.

Що радить психолог?

Психолог Тетяна Яковлєва каже, що подібні ситуації дуже впливають на дітей. Розлучення батьків сприймається дитиною як втрата і горе, а тому переживається дуже болісно.

- Це впливає на подальше життя, на стосунки з оточуючими. Там комплекс всього у дитини. Їм потрібна всім терапія. Дорослим - навчитися правильно спілкуватися. Бо читання в літературі, або газеті та на сайтах цим людям нічого не дає. Бо не співвідносять ситуації зі своєю. Однозначно допомоги потребують соціальної служби, але кваліфікованої, всі. Бо з дитиною можна трохи займатися, щоб підкоригувати стан, - каже Тетяна Яковлєва.

Як подати заяву на перевірку цільового використання аліментів?

Для того, щоб подати заяву на перевірку цільового використання аліментів, необхідно звернутися до Центру надання адміністративних послуг і написати заяву на ім’я начальника служби у справах дітей. Зразок заяви є у ЦНАПі.

- У заяві пишеться “прошу перевірити цільове використання аліментів на утримання мого чи моєї малолітньої сина/дочки, число, місяць, рік народження, які отримує моя колишня дружина”. Прописується батько, - кажуть у місцевому ЦНАПі.

Згідно із наказом Мінсоцполітики №1713, крім заяви також треба подати розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за останні 12 місяців. Його веде виконавча служба. Якщо ви впродовж року повторно подаєте заяву на перевірку, подається розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за період від проведення останньої інспекції.

Також треба подати відомості про місце проживання отримувача аліментів.

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, Telegram та Instagram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
keyboard_arrow_up