Андрій Дацюк: «Правильно сплетений солом’яний дах може простояти півстоліття»

Андрій Дацюк: «Правильно сплетений солом’яний дах може простояти півстоліття»
Ласкаво просимо до забутого старого яке стає новим
  • Плетений паркан з лози чи ліщини в наш час велика рідкість.
  • Солом’яний дах можна побачити хіба, що в музеї чи в якомусь кафе на свіжому повітрі. І плетений паркан, і дах з соломи стали пережитками минулого, як ознака бідності.
  • Людство йшло до чогось нового.
  • Тільки народна мудрість говорить: «Щось нове — це давно забуте старе»

З мешканцем нашого міста Андрієм Дацюком ми познайомились весною цього року коли він біля калітки власного будинку плів паркан в сторону дороги. Хотіли сфотографувати той витвір мистецтва, тільки він сказав плетінням, що тільки почав цим займатися. Мовляв, поки що немає що фотографувати. «Коли у мене вийде створити щось з української культури я сам вас знайду!» — сказав тоді Андрій. 

За місяців три ми знов завітали до 41 однолітнього Андрія Дацюка. За цей час він зробив на подвір’ї альтанку. Біля хати і на вулиці змайстрував низькі тини під квітники.

— Звідки виникла ідея плести паркан? — запитали ми 

— Плетений паркан — ідея не нова, — розповідає Андрій. — З одного боку хочеться відродити українську культуру минулих років. З іншого — плетений паркан з лози малозатратний в фінансовому плані. Крім часу на плетіння нічого не докладеш хіба, що б  паркан простояв більше семи років його треба пофарбувати. Матеріал завжди весь під руками, головне не лінуватися його знайти..

Ще ми помітили, що альтанка, яку змайстрував майстер, покрита річковим круглим очеретом. 

— Дах з соломи не протікає?

— Не протікає, — каже наш співрозмовник.

 Про соломяну покрівлю провів нам цілу лекцію.

— Солом’яні дахи є екологічно чистим видом покрівлі, — розповідає Андрій. — Виготовляється він з довгостеблевих сортів пшениці. В моїй альтанці я поклав річковий очерет. Якісна солома та умілі руки спеціаліста гарантують службу даху до 50 років. Солома за своєю сутністю має низьку теплопровідність тому під покрівлею з соломи літом не так спекотно, а взимку в приміщенні яке опалюється можна заощадити на опаленні. Така покрівля ще й сприяє поліпшенню мікроклімату в будинку.

— Андрій, зараз ви робите ландшафтний дизайн низького та високого формату плетіння тинів. Чим ви раніше займалися?

— Ще з дитячих років я маю природний дар до малювання. Малював і тепер малюю портрети людей і картини нашого краю. В період декомунізації коли стали переіменовувати вулиці виготовляв і тепер виготовляю з дерева адресні таблички 

 — Ви розповіли більш детально про солом’яний дах. Розкажіть ще з чого ви починаєте плетіння паркан?

— Починати потрібно з правильної розмітки. Для кожного дизайнерського задуму потрібна бути відповідна тавщина прутів. Тонкий прут він більш гнучкий, але він менш практичний тому, тонка лоза швидко перегниває. Для якісного паркана прути потрібні брати чим товстіші. Перед тим як почати плетіння прути потрібно добре вимочити щоб вони стали більш еластичними. Коли вони висохнуть стануть міцними разом з тим прути вже не втратять набутої форми. Щоб паркан був міцним стобчики між секціями паркана потрібно ставити не більше ніж на півтора метра один від одного.

 

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, TelegramInstagram та Viber.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
keyboard_arrow_up