Приватні дослідження історії Медведівки

Приватні дослідження історії Медведівки

Скільки болю і відчаю, втрати, скорботи і безвиході в цьому селі. Вікіпедія не пише. Там взагалі немає інформації. Село є, а інформації немає. Тому я провів власне дослідження.

Найперше, спогад про село, що я встановив, так це під час війни українців з експедиційним корпусом польського війська під проводом Вишневецького, що забрело до нас, щоб поневолити та знищити здатних до опору українців в 1648 році. Що цікаво, полк козаків, що мав би боронити терени близько села, прибув з Білої Церкви. На жаль, ополячений люд, козаки, замість того, щоб битись з корпусом Вишневецького. Взнавши, з ким будуть битися, зрадили присязі і перейшли на сторону поляків або покинули і розбрелись по окрузі. Лише до 15 відсотків примкнули до загонів Максима Кривоноса.

Вишневецький отаборився в межах і околицях села, добре знав про зрадників та сили козаків. Тому розслабився. Максим Кривоніс та його син з полковником Гіря (кажуть, що вони раніше не берегли козацьких душ) в даному випадку приклали максимум сил, щоб зберегти кожного козака. Невпинно рухались, маневрували. Як тільки загони Вишневецького виходили з села до річки для переправи, вичікували та несподівано лавою атакували. Заганяли кілками кінноту в воду, де топили та добивали жовнірів. Після декількох спроб, зазнавши втрат та зрозумівши неможливість переправи, експедиційний корпус затіяв обхідний маневр, щоб обійти Махнівку з тилу зі сторони приблизно сіл Перемога та Куманівка.

Однак, їх маневр був розгаданий, тому не успішним. Козаки повністю знищили гарнізон Махнівки.

Експедиційний корпус Польського війська, зазнавши значних втрат еліти їхнього війська, залишив табір та  відступив в сторону Чуднова і Бердичева.

 

Тепер інша історія, яку мені повідали старожили та вихідці із села.

Історія не настільки давня, але також трагічна. Усім відомий ставок — водозабір міста — був не таким, яким він є тепер. Це були плавні, де люд, що мешкав навколо, віками ловив рибу. Раціон з якої був постійно присутній на столі.

Розвиток вузлової станції залізничної колії в Козятині та парова тяга швидко вичерпала сталий достаток води. Припинивсь або був під загрозою розвиток залізниці. Саме з таких міркувань в найтрагічніший період голодомору 1930-1933 років завершилось будівництво дамби та інших інженерних споруд. Працювали селяни голими руками, голодні і неодягнені. Саме зимою 1933 року було виконано найтяжкі роботи. Скільки померло люду з голоду та холоду, я не встановив. Однак, відомо, де захоронені полеглі на будові. Усе це, можливо, в межах села, або точно на його околицях.

З завершенням будівництва дамби, раціон риби зник зі столу селян Медведівки, оскільки водойма стала військовим об’єктом, який охороняла армія.

Що було під час окупації періоду 2-ї світової війни, є також свідчення людей, але то вже в інших публікаціях.

 

 

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, Telegram та Instagram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
20:56 На найближчі дні прогнозують потепління та повінь 17:35 Новий поділ шкіл на мікрорайони: перелік вулиць і телефони навчальних закладів 16:53 Дистанційне навчання продовжили: в області збільшили кількість карантинних заходів 15:20 Біля Махнівки рятувальники витягали із замету швидку допомогу Від читача 13:44 Як Козятинчанам справлятися з тривогою через пандемію? Сім практичних порад на веб-сайті JW.ORG 13:13 Кому горе, а коли нажива: шахраї обчистили картку, на яку збирали допомогу Діані Цимбарович 13:04 Призначили ще чотирьох старост Козятинської громади 12:00 Побив і забрав телефон: у Махнівці затримали зловмисника, який напав на місцевого жителя 11:07 Вірус набирає обертів: в області +738 нових випадків, на Козятинщині — +29 та чергова смерть 10:17 Козятин-Фастів відміняють, Козятин-Київ — призначають: про зміни в розкладі електропоїздів 09:10 Куди подітися, коли приспічить? Ми перевірили громадські вбиральні Козятина photo_camera 08:08 На Мартиніанів День буде сонячно: про погоду у Козятині і не тільки
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up