Розповіли про механізми наповнення бюджетів громад від плати за землю

Розповіли про механізми наповнення бюджетів громад від плати за землю

Директор Державного підприємства «Вінницький науково-дослідний та проєктний інститут землеустрою» Ярослав Ярославський розповів про дієві механізми наповнення бюджетів громад від плати за землю, а також про важливі кроки, які слід зробити Вінницьким ОТГ найближчим часом

Нещодавно Президент Володимир Зеленський підписав закон № 1423-IX (№ 2194) про земельну децентралізацію, і таким чином остаточно засвідчив передання державних земель сільськогосподарського призначення у комунальну власність. Відтепер місцеві громади мають контроль над своїми землями. Тож зараз важливо ефективно розпорядитись цим ресурсом. Про це заявив очільник Вінницького інституту землеустрою під час сесії в обласній раді: 

«За даними нашого аналізу, основними джерелами доходів громад у 2020 році були податок на доходи, податок на нерухомість, єдиний та акцизний податки, а також плата за землю, що є досить ефективним механізмом збільшення надходжень коштів до бюджетів громад, якщо ним правильно скористатись». 

Тому, по-перше, Ярослав Ярославський радить громадам звернути увагу на такий дієвий механізм як земельні торги у формі аукціону. Адже він унеможливлює корупційні ризики та забезпечує найвищу орендну плату. 

Керівник держпідприємства навів власну аналітику інституту*, згідно якої за Козятинською міською радою закріплено 25 земельних ділянок площею 285 гектари інвестиційно привабливих земель, право оренди яких може бути передано в користування на земельних торгах за 1 мільйон 884 тисячі гривень при стартовій ціні - 842 262 гривень. І така тенденція збільшення ціни за землю при проведенні аукціону прослідковуються у кожному районі, що доводить економічну ефективність земельних торгів.

Другим джерелом наповнення місцевих бюджетів є польові дороги - міжпайові проєктні дороги, які практично розорані та використовуються без правовстановлюючих документів, адже довгий час не було механізму їх оформлення.

«Інститутом землеустрою було розпайовано більш як 90% сільськогосподарських підприємств області. Спираючись на це, ми визначили, що в середньому сільська рада має 20-35 гектарів польових доріг, які здебільшого обробляються єдиним масивом. Щоб було більш зрозуміло,  наведу приклад Флоринської сільської ради Бершадського району. 1 гектар ріллі дорівнює 28 432 грн. При передачі в оренду 1 гектару ріллі під 12%, надходження становитимуть 3 411 грн. В сільській раді близько 20 гектарів польових доріг, тож доходи зростуть до 68 220 грн. А оскільки Бершадська ОТГ об’єднала 19 рад, то в підсумку 1 мільйон 296 тисяч гривень складуть додаткові надходження», - навів обрахунки Ярослав Ярославський. 

Очільник Вінницького інституту землеустрою підкреслив, що для ефективного управління та розпорядження землями громадам необхідно провести інвентаризацію земель комунальної власності. Це важливо для встановлення меж земельних ділянок, їх розміру та правового статусу, виявлення земель, які використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, а також тих, що не використовуються.

«Результатами інвентаризації є повноцінна інформація про всі земельні ділянки в межах громади, оновлені планово-картографічні матеріали та високоякісна аерофотозйомка, наявність чого сприятиме підвищенню інвестиційної привабливості ОТГ та дасть допоміжну можливість організації постійного контролю за ефективним використанням земель», - розповів Ярослав Ярославський.

*Аналіз відбувався шляхом нанесення на карту ґрунтів та рельєфу всіх проінвентаризованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які передали в комунальну власність громадам, та відбору з них придатних для сільськогосподарського обробітку/виробництва. У додатку наведені таблиці з інформацією про виключно вільні земельні ділянки без обмежень у використанні Вінницької області.

Довідка - ДП «Вінницький науково-дослідний та проєктний інститут землеустрою» 

Державне підприємство «Вінницький науково-дослідний та проєктний інститут землеустрою» - провідне у своїй галузі та найбільше в Україні підприємство, яке надає повний спектр послуг з розробки всіх видів землевпорядної та землеоціночної документації. Очільником держпідприємства є Ярославський Ярослав Іванович, кандидат технічних наук, академік АН ПРЕ. 

Цьогоріч «Вінницький науково-дослідний та проєктний інститут землеустрою» святкує 60 років від заснування. За цей час організація здобула велику кількість успішних напрацювань. Лише за останній рік підприємство виготовило більше 9 тисяч землевпорядних документацій різної складності та провело більше 360 земельних аукціонів.  

З 2019 року до Вінницького інституту землеустрою приєднали аналогічні підприємства в Хмельницькій та Чернівецькій областях, утворивши з них філії.

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, TelegramInstagram та Viber.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
22:23 Викрили схему продажу автомобілів, ввезених як гуманітарну допомогу. Підозрілі — мешканці нашого району 16:31 Ветерани Моноліта стали срібними призерами на турнірі співдружності у Сквирі 15:06 Минулої доби у пожежах загинуло 13 людей. Рятувальники нагадали правила пожежної безпеки 14:17 Заклали новий квітник: учні Козятинського Ліцею №1 долучились до проекту #flowers4school photo_camera Від читача 09:18 Котеджі прокурора Литвинюка 13:11 Як обрати кращі слоти FAVBET та почати вигравати (Новини компаній) 12:16 «Гнули всі, а зламалося чотири». По Грушевського варварськи знищили «Шуберти» photo_camera 11:00 Навчали правильно надавати домедичну допомогу photo_camera 10:17 Пшенична та ячмінна крупи: пиківчани дякують за благодійну допомогу 09:12 «Усе готове до відправки»: Вінниччина отримає 1000 пакунків для догляду за дитиною 08:11 Похолоднішає з 1 грудня: про погоду на найближчі дні
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up