«Усе починається з кохання»

«Усе починається з кохання»

Давню листівку на тему «Все починається з кохання» представлено  в одному з виставкових залів Музею історії міста Козятин

П'ятнадцять поштових листівок романтичної тематики, на яких зображені закохані пари,  початку і середини 20 ст. із фондів скарбниці історії міста залізничників представлено  в одному із виставкових залів Музею історії міста Козятин. Ці та ряд інших листівок потрапили до числа найцінніших фондів (на думку фахівців музейної справи обласного центру) завдяки нашій землячці Ірині Шафер. У свій час вона проживала в нашому місті навпроти  вокзалу у невеличкому приватному будиночку з чудовим садком, за адресою: Олега Кошового №23, доглядаючи за старенькою рідною тіткою Лесею і працювала заступником директора Козятинської центральної районної бібліотеки. 

Коли померла тітка, то спадкоємиця обійстя подарувала на збереження музею 2 старих фотоальбоми, де і зберігалися листівки родини Новікових, дід котрих, Семен Улянович, працював ще з царських часів старшим білетним касиром на залізничному вокзалі.  Хтось із родичів розповідав Ірині, що в сімейному архіві зберігалося фото, де сам цар Микола II був на пероні вокзалу ст. Козятин, а касир знаходився на задньому плані. У часи репресій бабуся спалила фото, щоб не постраждати за доносом того, хто, не дай Боже, побачить історичну світлину, яка може навести лихо на усю сім’ю. 

Більшість з тих  світлин були підписані іноземними та російською мовами та адресовані тітці і матері Ірини - Регіні Шафер, чоловік котрої був  німецького походження. 

Найстаріші листівки у кольорі надруковані типографським друком на цупкому папері, приблизно 1916-1930 років, інші шість - чорно-біле фото, приблизно 1930-1940–х років, на котрих зображені щасливі в романтичному настрої закохані пари. Усі зображення досить пуританські. Зі звороту чисті, без написів, лише розділені навпіл деякі, для адреси та для тексту. 

Перші поштові листівки з місцем для листа та для адреси було дозволено випускати у 1904 р. Поштові листівки такого типу, як у нас на виставці довоєнного періоду, виготовлялися на той час у фотоательє з зображеними, ледь помітними, логотипами майстра у правому чи лівому куту поштової листівки. Представлені також на виставці листівки повоєнного періоду, на котрих зображено такі ж миловидні сценки, лише вони перетворені фотографами-кустарниками-артільниками у кольорові. Мабуть, у більшості родин козятинчан можна знайти в фотоальбомах, що успадкували від рідні, такі фото з написами.

Взагалі видавати поштові листівки в різні періоди могли  власники книгарень, крамниць канцтоварів, фотоательє, друкарень і літографічних закладів, навіть власники тютюнових та галантерейних лотків. Друкували картки у видавництвах Вільна, Москви, Петербурга, Стокгольма, Берліна, Варшави, Львова та інших міст. Вартість поштівок  на початку 20 ст. була досить високою: 5 коп. – за чорно-білий і 10 коп. – за кольоровий екземпляр. На них друкували репродукції з картин художників, портрети відомих діячів, краєвиди міст, пейзажі, типажі населення, батальні сцени, досягнення науки й техніки, гумористичні сценки, обличчя миловидних моделей, еротичні знімки тощо. Згодом листівки стали модним подарунком і предметом колекціонування. 

Запрошуємо до музею відвідати виставку колекційної листівки.

Лілія Макаревич, директор Музею історії міста Козятин 

Нагадаємо:

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, Telegram та Instagram.

Коментарі (1)
  • Рудольф Блохин

    в большинстве случаев видимо все хотят быть любимыми людьми, а это важно... Что необходимо для этого - быть самими собой, оставаться при своем мнении, дарить друг другу внимание, подарки например, самые мелкие как домашний текстиль https://optzakupka.com.ua/catalog/domashniy_tekstil/polotentsa/  Не жить с претензиями и прощать друг другу ошибки. Умение быть дипломатом спасает от многих проблем жизненных.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
keyboard_arrow_up