Від санкцій проти російських підприємств може постраждати вітчизняна економіка

Від санкцій проти російських підприємств може постраждати вітчизняна економіка

Президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення РНБО від 28 квітня 2017 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)."

Своїм рішенням президент оновив список компаній, на які розповсюджуються санкції. Під санкції потрапили соціальні мережі "ВКонтакте", "Однокласники", компанії "Яндекс", "Аерофлот", Mail.ru, виробники популярних програм бухгалтерського обліку "1С" і "Парус" та багато інших.

На наступний день після рішення президента мобільні оператори "Київстар", "Vodafone Україна" і "lifecell" почали блокування сайтів російських компаній, які потрапили під санкції.

Найбільша проблема у тому, що на сьогодні ми не маємо розрахунків щодо впливу рішення про введення санкцій на економіку. Відповідно, є великий ризик, що від санкцій проти російських підприємств постраждає вітчизняна економіка.

Ухвалене рішення несе різноманітні ризики для бізнес-діяльності багатьох українських компаній. Наприклад, через заборонені соцмережі чимало компаній проводили комунікацію зі своїми клієнтами. Ще більше загроз для нашого бізнесу несуть санкції на російських виробників систем бухобліку. За деякими оцінками, відсоток українських компаній, які ведуть свій бухгалтерський облік на "1С" чи на "Парусі" значно перевищує 90%.

І хоча використання цих програм не заборонено, і українські дистриб’ютори цього програмного забезпечення оголосили про продовження технічної підтримки, ризики залишаються. Зокрема, незрозуміло, чи зможуть бути виправлені критичні помилки чи безпекові дірки в ядрі програм, якщо такі будуть виявлені. Адже російські розробники нікому не дають доступ до оригінального коду.

Ще одна небезпека полягає в корупції українських правоохоронних органів. Я впевнений, що під "соусом" санкцій наші силовики вилучатимуть у компаній комп’ютери та сервери з встановленими на них "1С" і матимуть додаткові важелі несправедливого тиску на бізнес.

Також залишаються незрозумілими ризики щодо ліцензійних прав на використання вищезазначеного програмного забезпечення. Зазвичай, податкові інспектори трактують такі випадки не на користь українських компаній.

Немає сумніву, що нам потрібно зменшувати економічні зв’язки з Росією, припиняти ділові, культурні та інші контакти з країною-агресором. Але чому рік чи два тому, заздалегідь, не можна було сказати, що ми заборонимо "1С"? Компанії б мали час вивчити ринок програмного забезпечення, підготувалися, перевели бухгалтерію на інший софт. Зрештою, українські виробники змогли б написати нескладні та недорогі програми бухобліку для малого бізнесу.

Звісно, вихід знайдеться. За півроку-рік з’являться нові українські рішення і ця проблема зникне. Але весь цей час український бізнес матиме додатковий стрес.

Та й довіри до влади такі неочікувані рішення не збільшують.

Голова бюджетного комітету громадської ради Міністерства фінансів України. Президент Інвестиційної Групи “УНІВЕР”. Експерт РПР.

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, TelegramInstagram та Viber.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
keyboard_arrow_up