Порядок розірвання шлюбу

Порядок розірвання шлюбу

Усе частіше до Козятинського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги  звертаються громадяни  з питаннями сімейного права, зокрема, про розірвання шлюбу, стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей та збільшення розміру аліментів

Законодавством передбачено дві процедури розірвання шлюбу, кожна з яких застосовується залежно від конкретних обставин справи. Це розірвання шлюбу органами ДРАЦС та судом.

Перше здійснюється за заявою подружжя. Необхідною передумовою такого розірвання є відсутність у подружжя дітей. Якщо є поважні причини, з яких один з подружжя не може з’явитись до органів РАЦС та особисто подати заяву про розірвання шлюбу, існує можливість посвідчити таку заяву у нотаріуса та передати її другим з подружжя. Строк встановлений на розірвання шлюбу складає 1 місяць, після його закінчення, у випадку, якщо подружжя не відкличе заяву, орган РАЦС складає актовий запис про розірвання шлюбу.

Передбачена можливість розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя, на випадок, якщо другого з подружжя було визнано безвісно відсутнім або недієздатним.

Позовна заява до суду про розірвання шлюбу може бути подана одним з подружжя, крім випадків, коли дружина є вагітною та впродовж одного року після моменту народження дитини. Ці винятки не стосуються ситуацій, якщо: один з подружжя вчинив злочин у відношенні другого з подружжя або дитини; якщо батьківство судовим рішенням визнано за іншою особою або батька було виключено із актового запису про народження дитини.

Розгляд справ про розірвання шлюбу здійснюється за місцем реєстрації відповідача. Виключення складають випадки, коли на утриманні у заявника є малолітні або неповнолітні діти, а також випадки, коли заявник не може виїхати до суду за місцем реєстрації відповідача, у зв’язку з хворобою або з інших поважних підстав.

Разом з позовною заявою необхідно подати оригінал свідоцтва про укладення шлюбу та квитанцію про сплату судового збору. Судовий збір при подачі заяви про розірвання шлюбу становить - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 640 грн.

Вжиття судом заходів щодо примирення  подружжя  застосовується у випадку відсутності згоди одного з них на розірвання шлюбу.

Ухвала суду про відкладення розгляду справи слуханням та надання сторонам строку на примирення не підлягає оскарженню в апеляційному та  касаційному порядку (статті  293, 324  ЦПК). Якщо після закінчення призначеного судом строку примирення, подружжя не відбулося і хоча б один з них наполягає на припиненні шлюбу, суд вирішує справу по суті.

Після того, як рішення суду про розірвання шлюбу набере законної сили (через 10 днів з дня проголошення, у випадку відсутності апеляційного оскарження), суд надішле таке рішення до органу ДРАЦС для внесення відповідних змін у реєстр. Після того, як шлюб буде розірвано, а особа отримає свідоцтво про розірвання шлюбу або рішення суду про розірвання шлюбу, особа матиме право на повторний шлюб.

Нагадаємо, для того, аби скласти позовну заяву до суду, ви можете звернутись для отримання безоплатної вторинної правової допомоги до Козятинського МЦ з надання БВПД (м. Козятин, пров. Кондрацького, 1А).

Марина Кобернюк, начальник відділу взаємодії із суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги     

 

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, TelegramInstagram та Viber.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
keyboard_arrow_up