Чи будемо робити третю дозу вакцини проти коронавірусу?

Чи будемо робити третю дозу вакцини проти коронавірусу?
  • Дослідження показують, що ефективність вакцин з часом зменшується. А у світі все частіше говорять про третю, бустерну дозу вакцини. Деякі країни вже навіть вакцинують нею всіх охочих. Що відомо наразі про бустерну вакцинацію?

Почнімо з визначення бустерної вакцини. Це додаткова доза вакцини, яка покликана покращити дію попередніх. Така технологія не нова, бустерні вакцини використовують проти інших інфекційних захворювань, до прикладу, дифтерії та правця.

Наразі з-понад 1,5 мільйона жителів Вінницької області двома дозами проти коронавірусу вакцинувалося лише 242 тисячі. Багатьох після отримання другої дози вакцини починає цікавити: а що далі? Чи треба нам, отримавши два щеплення проти коронавірусу, вже ставати в чергу за третім?

А й справді, ковід-сертифікат діє лише рік, а світові новини все говорять про Ізраїль, де третьою дозою вакцинують всіх охочих від 12 років.

МОЗ — у роздумах

У інтерв’ю фонду ООН — ЮНІСЕФ, опублікованому у фейсбуці, ми дізналися позицію з цього приводу головного державного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна. 

Відео дня

— Зараз ми не бачили жодного результату наукових досліджень, яке б казало, що введення бустерної дози є суттєвою перевагою для загального населення. Є точкові повідомлення про те, що введення бустерних доз може бути корисним для людей, які мають проблеми з імунітетом. По суті, це є рекомендацією, яку ми будемо ще розглядати, — каже Ігор Кузін. 

За його словами, використання третьої дози масово — у МОЗ поки не планують. Каже, це питання вже кілька разів розглядали на засіданні національно-технічної групи експертів з питань імунізації, і вирішили, що дійсно зараз немає доказових даних, які б дозволили нам широко використовувати третю дозу. 

— З того, що у нас є неофіційно — це декілька заяв фармацевтичного сектору про те, що третя доза призводить до повної імунної відповіді. Офіційна позиція полягає у тому, що ми будемо готові розглядати питання бустерної дози, лише за умови доказових даних про її ефективність, — каже санлікар. — Скоріш за все це питання буде розглядатися не стосовно усіх громадян, а лише для представників груп ризику. Відбудеться обговорення не раніше, ніж у листопаді. 

Що про це кажуть у Вінниці?

Чи обговорюють бустерну дозу у Вінниці? Для цього зателефонували до заступниці директора Департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОДА і регіональної координаторки з організації проведення вакцинації Тетяни Бондаренко. 

— Ефективність вакцини відпрацьована в клінічних дослідженнях. Так, у зв‘язку з вірусом «Дельта» дослідження показують зменшення ефективності вакцини, в межах 10%, — каже Тетяна Бондаренко. — Проте про бустерну дозу нічого конкретного не можу сказати, будуть рішення МОЗ, і будемо говорити.

Також ми зателефонували в МОЗ, щоб дізнатися, яку інформацію вони надають пересічним українцям, що цікавляться цим питанням. 

— Поки є інформація щодо терміну ковідних сертифікатів — один рік. Потім потрібно буде ще раз проходити повний курс вакцинації, щоб отримати нове свідоцтво. Про третю дозу поки нічого не йдеться, — відповіли нам на гарячій лінії міністерства. 

Тож, поки у МОЗ чекають результатів наукових досліджень — нам бустерною дозою вакцини можна не перейматися. А для тих, хто ще не провакцинувався, нагадаємо, що щеплення — це єдиний правильний шлях подолати коронавірус. 

Додамо, що, за словами лікарів, головне — не варто забувати про елементарні речі: носіння захисних масок, регулярне миття рук, обмежене контактування з іншими, повноцінне харчування, нормальний спосіб життя. 

Що рекомендують у ВООЗ?

Як передає The New York Times, Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендувала людям з ослабленим імунітетом отримати третю, бустерну дозу вакцини проти COVID-19.

Як читаємо на сайті, доктор Алехандро Кравіото, голова комітету, сказав, що людям з ослабленою імунною системою «потрібна третя доза як додатковий процес підготовки, щоб вони були повністю захищені».

У ВООЗ рекомендують бустерну дозу для: старших 60-ти та людям з імунодефіцитом, тобто онкоодужуючим, особам з ВІЛ/СНІД, людям з трансплантованими органами. 

Водночас комітет ВООЗ не підтримує масову вакцинацію третьою дозою, поки у деяких країнах немає можливості вакцинувати першими двома дозами. 

Світовий досвід

Першими ініціативу бустерної вакцинації запровадили в Ізраїлі. Показники вакцинації у країні — одні з найкращих. Як тільки влітку кількість інфікованих почала зростати через штам «Дельта», уряд запровадив бустерну вакцинацію. 

— Третя доза не означає відсутність вакцинальної ефективності. Іноді треба більше, щоб забезпечити потужний імунітет. Третя доза робить гарне збільшення антитіл, більше, ніж це робить друга, — коментує в інтерв'ю фонду ООН професор Школи громадського здоров'я університету Хайфи, що в Ізраїлі, Манфред Грін. — На основі даних, які ми отримуємо, складається враження, що бустерна доза дуже ефективна. Звісно, спочатку треба забезпечити, щоб всі отримали першу-другу дози. 

За його словами, перед прийняттям рішення запровадити бустерну вакцинацію, в Ізраїлі побачили спад антитіл, хоч і не сильний.

— Я вколовся бустерною дозою, просто з цікавості здав тест і побачив, що у мене дуже піднявся рівень антитіл, — каже ізраїльський спеціаліст. — Який має бути інтервал між другою і третьою дозою? Немає максимально проміжку часу. Мінімальний — від шести до восьми місяців після другої дози. Однак, якщо ви трохи затримаєте, то воно не сильно впливає на результат. 

Вакцинацію третьою дозою запровадили також у США та країнах ЄС. Зокрема у Німеччині, Бельгії, Франції, Угорщині та Литві. Більшість з них вакцинують бустерною дозою лише літніх людей і тих, у кого ослаблений імунітет.

Наталка Корпан

На Вінниччині новий спалах коронавірусу: скільки за добу захворіло козятинчан?

Опитування

А ви щепилися від COVID-19?

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі (4)
  • Читач78

    дууууже сподіваюсь що отих хто тицьнув "не буду вакцинуватись" скоро-скоро винесуть з реанімації в чорному мішку
  • Ирина Глущенко

    Не може "сироп" не протестований називатися вакциною!

    Читач78 reply Ирина Глущенко

    сироп в твоїй макітрі. ой, вибач, переплутав, це ж чистісінька сеча!
  • Читач78

    цікаво, що такого "смішного" та "ганебного" побачили в цій новині читачі?

keyboard_arrow_up