Статус біженця чи тимчасовий захист: пояснюємо у чому різниця

Статус біженця чи тимчасовий захист: пояснюємо у чому різниця
 • В Україні триває війна. Агресія росії проти України призвела до значного потоку біженців у країни ЄС, і Євросоюз та національні уряди роблять усе можливе, аби допомогти цим людям.
 • Покидаючи рідну країну слід розуміти деякі юридичні аспекти, які знають не всі українці. 

Центр протидії дезінформації при РНБО України та Асоціація Юристок України «ЮрФем» роз'яснюють, в чому різниця між статусом біженця і тимчасовим захистом в Європі. 

Усі країни, що відкрили кордони для українців, оперативно переписують закони для легалізації переселенців, вони можуть відрізнятися.  

То в чому різниця між статусом біженця і тимчасовим захистом ?

Статус біженця

Згідно з Дублінською конвенцією, статус біженця надається у першій країні, кордон якої особа перетнула, тікаючи від війни. Його можуть отримати громадяни України, які залишили територію України через війну, а також особи, які легально проживали на території України, але мають громадянство інших країн. Особи без громадянства також можуть запросити статус біженця.

Статус біженця надає такі гарантії: право на проживання у таборі біженців, медичну допомогу, освіту для дітей, щомісячну грошову допомогу, доступ до ринку праці.

Українські біженці матимуть право жити та працювати в Європейському Союзі до трьох років. Однак якщо війна триватиме довго, або біженці не зможуть безпечно повернутися, цей статус можуть продовжити ще на 2 роки.

Але є і певні обмеження:

 • неможливість залишити приймаючу країну до моменту отримання статусу;
 • неможливість повернутися до України після отримання статусу;
 •  позбавлення особистих документів (видається, посвідка на проживання);
 •  неможливість працевлаштуватися до моменту отримання статусу, а також у разі відмови надання такого статусу.

Тимчасовий захист

4 березня почала діяти Директива тимчасового захисту Європейського Союзу, яка гарантує негайний захист в ЄС для осіб, які тікають від війни.

Отримати тимчасовий захист можуть:

 • Громадяни України, які проживали в країні, включно до 24 лютого і були вимушені її залишити через війну;
 •  Особи, які отримали політичний притулок в Україні;
 • Громадяни інших країн, які легально перебували на території України;
 • Особи без громадянства.

Цей статус надає такі гарантії: право на освіту, медичне страхування, право на постійне проживання терміном один рік з можливим продовженням до 3-х років, доступ до ринку праці, соціальну допомогу.

За останніми даними ООН, біля 2 мільйона мирних жителів покинули Україну через вторгнення Росії.

 

Лариса ОЛІЙНИК

 

Коментарі

18:24 Прогноз погоди на вікенд 28-29 січня. Яку погоду чекати козятинчанам? play_circle_filled photo_camera 17:31 Небезпека пожеж взимку: прості поради, які рятують життя та майно photo_camera 16:20 Чотири козятинці пережили Голокост та пройшли фашистські концтабори photo_camera 15:08 На площі Героїв Майдану підняли олімпійський прапор play_circle_filled photo_camera Від читача 11:58 Онлайн-презентація«Як відкрити продовольчий банк у своєму місті» 14:01 Історія колишньої ув'язненої Освенцима Олександра Грушко з Козятина photo_camera 12:41 Видурювали гроші з військових та їх родичів: зеки з колонії організували шахрайську схему play_circle_filled photo_camera 11:37 Як комунальники наводять лад на території громади. ФОТО photo_camera 10:49 Перукарню «Каприз» в ніч на 27 січня розтрощили. Забрали все навіть з туалету photo_camera 10:22 Сьогодні — Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту play_circle_filled 10:03 За умови стабільності: як 27 січня вимикають світло на Вінниччині 09:40 Парк, площа і стадіон — що хочуть там зробити 20:09 Центр гуманітарної допомоги Ірини Колесник відновлює видачу продуктових наборів. Деталі
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up