Білопільській метеостанції — 60!

Білопільській метеостанції — 60!

Частина станції в аварійному стані

"Хатинка" на варті погоди

Метерологічній станції, розташованій на крайній півночі Вінниччини та Козятинського району, 17 травня 2018 виповнилося 60 років. Координати станції: 49о градусів 50І мінут північної широти та 28о 53І західної довготи. Розташована на висоті 257 м над рівнем моря. Територія метеостанції близько 40 сотих, розташована на південно-східній околиці с. Білопілля і складається з метеомайданчика, метеоцентру та ряду господарських будівель. Метеоцентр – невеликий будинок, "хатинка для варти погоди", побудований для організації метеостанції далекого 1958 року. Цього ж року, 17 травня було організовано початок спостережень.

На сьогодні на метеостанції працює 7 людей. Керівник — Ольга Глуздань, агротехнік — Тетяна Гай, спостерігачі: Галина Лигун, Юрій Мар’янчик, Валентина Мар’янчик, Людмила Розводовська та Яна Розводовська. Усі працівники — білопільчани, за плечима більшості яких не один десяток років метрологічного досвіду.

Раніше сюди приїздили цілі групи дітей

У суботній ранок нам вдалося поспілкуватися із спостерігачем станції Людмилою Розводовською, яка в цей час була на зміні. За її словами, метеостанція працює цілодобово, чергують змінами, в графіку по 12 годин.

— Кожні 3 години передаємо дані спостереження в центральний, київський Гідрометцентр України (директор Микола Кульбіда), — розповідає вона.

— Кожного ранку дублюється передача добових спостережень для Вінницького обласного Гідрометцентру. Якщо є ймовірність надзвичайних, або аномальних погодних умов, то за уточненнями до метеостанції звертаються "пожежники" (служба ДСНС), залізничники, для яких ми раніше вимірювали температуру рейок (з метою планування ремонтів), фермерські господарства та інші бажаючі. Раніше до нас приїздили на екскурсію цілі групи дітей, а тепер частина станції в аварійному стані. Йде повільна заміна метрологічного обладнання (найновіший – вимірювач атмосферного тиску 2004 року). Основне обладнання 70-х, 80-х рр. Наразі йде заміна флюгерів, косметичний ремонт метеоцентру.

Вісім найважливіших показників

Загалом метеостанція веде спостереження за вісьмома найважливішими показниками.  Це температура ґрунту, яка вимірюється трьома спиртовими і ртутним термометром на поверхні, та глибині 5 і 10 см. Температура повітря, що визначається за допомогою чотирьох спиртових та ртутного термометра у психрометричній будці на висоті 2 м. Наступний показник — напрямок силу вітру, його пориви та середня швидкість. Це вимірюється за допомогою анеморумеометра, через флюгери та вітряки (на висоті 12 м). Четвертий — хмарність, яка визначається за допомогою пристрою ІВО, для вимірювання нижнього шару. П’ятий показник — вологість (вираховується за психрометричною таблицею). Кількість опадів виміряють опадомірним відром ("третякове"). Два останні показники — видимість (вимірюється поляризаційним вимірювачем дальності), а також атмосферний тиск (вимірюється барометром).

Усе починалося 1924 року в Козятині

Із записів журналу метеостанції стало відомо, що 34 роки (з вересня 1924-го по травень 1958) метеостанція працювала в Козятині. Лише з червня 1941 року по січень 1944-го вона була в евакуації. Причому всі архіви були спалені під час наступу німецьких військ. Повноцінно метеостанція змогла запрацювати лише з червня 1944 року. Хоча район було визволено в грудні 1943-го, проте бомбардування німцями продовжувались до літа 1944 року. За даними журналу метеостанції, першим повоєнним керівником станції був “Уцкевич Є. Ф, старший спостерігач Загоруйко С. Т., спостерігачі: Козловська В. Н., Калина А. П., Берт М. А та Леминська М. П.” Із записів журналу також стало відомо, що в 50-х роках після "хрущовської відлиги" на станції почастішали екскурсії учнів шкіл міста.

Відомча метеостанція ПМСу на ст. Козятин-2

Із проведених нами досліджень, стало відомо, що метрологічна станція Козятин, була "відомчою" Міністерства шляхів сполучення (МПС). Вона працювала на території та в підпорядкуванні ПМС (тепер колієремонтна станція КМС-120 (колійно-майстерна станція), в межах в південної горловини ст. Козятин-2. Тодішнім керівником тут був Георгій Акопов. Головним завданням станції було планування виїзних ремонтних робіт колій. Саме в той час спостереження проводились також за температурою рейок для надання попередження про обмеження швидкості (взимку можливі розриви стиків, а влітку викривлення полотна через розширення колій). У будь-якому випадку велася робота з оперативного попередження "сходу" поїздів, в т. ч. і через сильні зливи (розмив колії), заметілі. Умовно метеостанція обслуговувала дільницю Козятин-Шепетівка, найдовшу по дирекції — 146 км. Керівником ПМС тоді була жінка Алевтина Олександрівна Шолохова.

Може, краще назад — у Козятин?

У 1958 році республіканська, як і союзна метеослужба, була реформована, з виходом зі структури МПС. А метеостанцію Козятин перенесли в с. Білопілля. Причин перенесення могло бути декілька. Одна з них, мабуть, технологічна. У цей час йшла масова розбудова господарства та залізниці, електрифікація тяги, через що розширювалась і колієремонтна станція. Отож, для метеостанції не було місця. Можливо, близькість залізничних підприємств впливала на погодні показники. Або в обласному метеоцентрі було вирішено мати "крайню північну" станцію спостереження в Білопіллі. Думок багато, але бажання козятинчан одне – повернути станцію назад, додому в Козятин.

Віталій КРЕДЕНЦЕР

Від редакції: Бажаємо колективу професійного натхнення, щоб ваша інформація завжди могла вберегти людей від стихій природи.

 

 

 

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, TelegramInstagram та Viber.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
keyboard_arrow_up