День пам’яті Героїв Крут

День пам’яті Героїв Крут

Ця історія досі викликає неоднозначні оцінки як з боку суспільно-політичної свідомості обох держав-учасниць згаданої події, так і з боку суто історичного підходу дослідників.

Місце події — станція біля села Крути, яка розташовувалася на 130-му кілометрі в північно-східному напрямку від Києва. 29 січня 1918 року тут відбулося збройне зіткнення загону юної Української Народної Республіки (близько 600 людей) з Червоною гвардією Радянської Росії. Остання значно перевищувала своїх вимушених супротивників числом, бойовим потенціалом і досвідом.

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.

Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків. 27 патріотів були ними страчені.

На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш “Пам'яті тридцяти”.

2006 року на місці бою встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну гривню.

В Україні відзначення бою під Крутами розпочалося лише напередодні проголошення її незалежності. 29 січня 1991 року з ініціативи Народного руху України, Студентської спілки, інших національно-демократичних організацій у Крутах було встановлено березовий хрест та відбувся перший невеличкий громадський мітинг.

На державному рівні вшановувати пам'ять героїв Крут почали в Україні лише 2004-го. За рік перед цим, у січні 2003-го президент Леонід Кучма підписав розпорядження “Про вшанування пам'яті героїв Крут”. У багатьох містах України почали встановлювати пам'ятні знаки, в школах проводити вечори, присвячені цим подіям.

Підготувала Анна БОЙКО

 

Сьогодні у Козятині Сьогодні у Козятині
Наприкінці ХІХ століття у місті звели перший православний храм. Що зі святинею сьогодні Наприкінці ХІХ століття у місті звели перший православний храм. Що зі святинею сьогодні
Усі на футбол. Підтримаймо козятинську команду Усі на футбол. Підтримаймо козятинську команду Сьогодні буде похмуро та очікується дощ Сьогодні буде похмуро та очікується дощ На Козятинщині спалахнула африканська чума: спалено близько тисячі свиней На Козятинщині спалахнула африканська чума: спалено близько тисячі свиней Полонила музика: про святкування випускного вечору музшколи Полонила музика: про святкування випускного вечору музшколи
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Козятина за сьогодні

keyboard_arrow_up