Водохреще — Хрещення Господнє і Богоявлення

О. Антон Борис: “Занурення у воду символізувало, що ніби Христос тебе піднімає із гріха і ти відтепер нова людина”

У інтерв’ю з отцем Антоном Борисом про історію свята 19 січня

Водохреще має інші назви: Хрещення Господнє і Богоявлення. Чому так?

 Свято Богоявлення Господнього колись включало в себе кілька подій з історії нашого спасіння. Це було свято Різдва Христового, Хрещення Ісуса Христа в Йордані та, як не дивно, Поклоніння мудреців та Чудо в Кані Галилейській. Згодом ці свята розділилися між собою і християни стали святкувати їх в окремі дні. Але, наприклад, у Вірменській церкві і сьогодні ці події святкують в один день. Чому Богоявлення? Тому, що в цих святах Бог себе об’являє людині. У моменті хрещення Ісуса Христа в Йордані Бог відкриває себе у Тройці єдиним Богом. Адже Син хреститься в Йордані, Святий Дух сходить на Сина у вигляді голуба, а Отець говорить: «Це Син мій любий, що його я вподобав» (Мт.3. 17). Ну, а коли говоримо, чому Хрещення, то можемо сказати, що в цей день Ісус Христос забажав охреститися. Тому і маємо ще одну назву цього свята.

Чому кутя, яку віряни святкують у переддень Водохреща, має назву Голодна?

—  Тому, що це була вечеря, яку традиційно готували тим людям, які не могли собі її приготувати. Це були бідні люди, безхатченки і т. д.

На Водохреще освячують воду. Що надає їй цілющих властивостей?

—  Я хотів би звернути нашу увагу на кілька речей. Перша річ — це те, що важливо взяти участь у всіх богослужіннях, а не тільки в освяченні води. Чому? Тому що люди приходять і запитують: «Коли освячуватиметься вода?». Це запитують для того, щоб прийти на момент самого освячення води. Це ж стосується освячення Паски, фруктів, меду… Важливо взяти участь у цілій молитві празника, а не в конкретній молитві освячення чи то фруктів, чи води. Це означає, що ми не повинні приходити на 11 годину, коли починається освячення води. Ми маємо прийти на Утреню, Повечір’я, Літургію — і тоді лише взяти участь у освяченні води. Тоді людина візьме глибшу участь у святкуванні цього празника.  Дехто навіть каже, що із крана тече освячена вода. На мою думку, це не є правильно, тому що, власне, коли говорити про цілющість води, то вона є від молитви і від Бога, який благословляє все. Тому важливою є молитва. Води ми можемо випити два, три або п’ять  літрів і вона нам нічого не може допомогти. Чому? Тому що важливою є віра, молитва і важливим є спілкування із живим Богом. Деколи можна побачити, як люди в черзі за водою буквально б’ються, штовхаються, намагаючись випередити один одного. Але по суті, що є важливішим — вода чи Бог, який освячує цю воду. Тому в цей день ми освячуємо воду, але хочемо сказати, що важливішим є Бог, який її освячує.

 Як готуватися до цього свята?

— Можу порекомендувати кілька пунктів:

1.  Відкладіть усю роботу і будь-які походи на базар. Це означає, що чимало речей треба буде підготувати наперед, щоб у день самого свята вже нічого не робити. Відмовтеся від метушні, суєти, побудьте в тиші.

2. Проведіть цей день у колі родини. Адже робота і базар будуть завжди, а діти колись покинуть ваш дім.

3. Прийдіть у храм. Помоліться. Може виникнути запитання: «А куди ж іти у свято чи вихідний день, як не у храм»? Хтось сказав, що коли людина не має часу на молитву і на Бога, то вона не матиме часу на чоловіка, дружину, дитину… Тому обов’язково прийти до храму на молитву.

4. Узяти Біблію і почитати чи наодинці, чи спільно родиною.

5. Узяти добру книгу, чи знайти добру статтю про празник, який маємо святкувати. Це допоможе нам більше зрозуміти це свято.

 

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Козятина за сьогодні

keyboard_arrow_up