§ 12. Гарантії конституційних прав і свобод людини і громадянина

Конституційні гарантії – це передбачені Основним Законом України умови, засоби, методи і механізми, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод людини і громадянина.

.

Гарантії конституційних прав, свобод і обов’язків людини і громадянина поділяються на загальні (економічні, політичні, ідеологічні) та юридичні.

До основних економічних гарантій належать розвиток економічної системи, свобода підприємницької та господарської діяльності, економічна багатоманітність, соціальна спрямованість економіки тощо.

Політичні гарантії – це політика держави, яка спрямована на створення умов для всебічного розвитку людини, забезпечення її прав і свобод. Політика Української держави найбільш чітко виражена в положенні ч. 2 ст. 3 Конституції, що утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави, що держава відповідає перед людиною за свою діяльність.

До ідеологічних гарантій слід віднести ідеологічну багатоманітність суспільного життя, неприпустимість визнання державою жодної ідеології обов’язковою, заборону цензури.

v class="embed-responsive embed-responsive-16by9">

Юридичні гарантії втілюються у таких конституційних положеннях: права і свободи людини і громадянина захищаються судом (ст.55); кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень (ст. 56); кожному гарантується право знати свої права і обов’язки (ст. 57); закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідність особи (ст. 58); кожен має право на правову допомогу (ст. 59); ніхто не зобов’язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази (ст. 60); ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне і теж саме правопорушення (ст. 61); особа вважається не винуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду (ст. 62); особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом (ст. 63).

Гарантії конституційних прав і свобод містяться не тільки в статтях Конституції, а також в нормах галузевого законодавства.

Частина 3 ст. 55 Конституції України встановила, що кожен має право після використання всіх національних засобів правового захисту звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна. Право на самозахист встановлено в ч. 4 ст. 55 Конституції, згідно з якою кожен має право будь-яким не забороненим законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Органами, на які покладені повноваження щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина в Україні, є Президент України, Кабінет Міністрів, Уповноважений Верховної Ради по правам людини, органи прокуратури, Конституційний Суд України, місцеві державні адміністрації. Так, згідно ч. 2 ст. 102 Конституції Президент України є гарантом прав і свобод людини і громадянина, відповідно до п. 2 ст. 116 Конституції Кабінет Міністрів “вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина”. Одним із повноважень прокуратури України є представництво інтересів громадянина в суді у випадках, визначених законом та нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади і місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами (п. 2, 5 ст. 121 Конституції).

Суттєвою гарантією прав і свобод є допомога професійного захисника (адвоката) в кримінальному, цивільному і адміністративному процесі.

До гарантій прав і свобод відносяться також юридична відповідальність за їх порушення. Мається на увазі відповідальність насамперед органів держави та їх посадовців.

Сприяти реалізації конституційних прав і свобод особи мають також органам місцевого самоврядування, однак їх матеріально-фінансові можливості все ще залишаються недостатніми.

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
18:52 Допомога жителям Херсонщини: в Самгородоцькій громаді оголосили збір play_circle_filled 18:36 На слайдах все супер, а насправді? Як міський голова перед громадськістю звітувала 17:39 Роботи майстринь з Козятинщини представили на виставці декоративно-ужиткового мистецтва photo_camera 16:41 Прогноз погоди на вікенд: на Вінниччині оголосили штормове попередження play_circle_filled photo_camera Від читача 09:29 Чи був шанс у Брюса Вілліса, Джека Ніколсона та Верни Блум попередити деменцію? 15:09 Йому назавжди 38. Спогади про Андрія Мартенюка, воїна і батька photo_camera 13:24 Першокласників запрошують на знайомство до першого ліцею 12:01 «В медицині в нього горіло серце. Відкрили меморіальну дошку в пам’ять про Євгена Гижу photo_camera 11:50 Як зменшити витрати на електрику удвічі: ефективні поради після підвищення тарифів 10:24 Минає восьмий рік, як ми втратили Героя-пожежника Євгена Шевчука з Козятина play_circle_filled photo_camera 09:04 Нічна атака рф: у сусідній області загинула людина та є масові руйнування photo_camera 08:01 Цей день в історії, 9 червня. Свято, іменини, заборони та прикмети 22:47 Зробили підбірку легких полуничних десертів і напоїв, які можуть стати також і корисним перекусом
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up