Наскільки ймовірною є ситуація блекауту — розповідає енергетичний експерт

Наскільки ймовірною є ситуація блекауту — розповідає енергетичний експерт
  • рф продовжує ракетний терор на території України. 15 жовтня рашисти здійснили чергову масовану атаку на енергетичні об'єкти, випустивши понад 90 ракет. Ситуація критична. Чи витримає наша енергосистема?

Про це в ефірі Українського радіо розповів Олександр Харченко, директор Центру дослідження енергетики. Він зазначає, що варто бути готовими до знеструмлення упродовж 8-10 годин на день.

Наскільки ймовірною є ситуація блекауту, тобто повного знеструмлення якихось територій

«Враховуючи топологію енергосистеми України, справжній блекаут ― масоване неконтрольоване відключення енергосистеми, яке тягне за собою велику кількість технічних аварій ― може трапитись у двох сценаріях. Або це вся лівобережна Україна, або це вся Україна. Наразі я не бачу передумов для того, щоб це сталося. За тією інформацією, що ми маємо, систему втримано оператором, диспетчери системою керують, і технологічної катастрофи у нас немає. Чи може вона статися, я не можу відповісти. Теоретично може бути все, що завгодно. Якщо буде 200 чи 300 ракет, то, можливо, в якийсь момент міцності системи не вистачить. Тоді ми будемо якомога швидше її перезапускати, і особливо цінним для нас буде імпорт електроенергії з Європи. Скільки часу знадобиться для полагодження, вам не скаже ніхто, тому що такого масштабу техногенних катастроф в історії людства просто не існує. За оцінками наших фахівців, потрібно від трьох днів до тижня, щоб відновити постачання у разі повного блекауту. Але повторюся ― ми поки що маємо запас міцності та потужності нашої енергосистеми, а енергетики працюють цілодобово, для того щоб цей резерв поновлювати. Я переконаний, що московські терористи не дочекаються того результату, який вони хочуть отримати».

Про можливість оперативного постачання трансформаторів від західних партнерів

«Є кілька обставин, які на це впливають. Перше ― треба розуміти, що таке трансформатор. Цей пристрій важить 250-270 тонн, і це найбільш технологічний виріб, який тільки можна собі уявити. У ньому фантастична кількість різних елементів, дуже складна електроніка, і його виготовляють не так багато компаній у світі. На жаль, Україна має специфічний формат енергетичної мережі, у Європі, наприклад, він інший. Тому ми не можемо просто взяти і використати певні типи європейського обладнання. Ті трансформатори, які ми зараз шукаємо по світу, виробляються у Південній Кореї, Туреччині, але їхнє виробництво ― це рік-півтора. Отже, ми зараз вимушено шукаємо будь-яке обладнання, що було у використанні, або те, що перебуває на останніх стадіях виробництва. І нам треба домовитися, щоб його випросити і перекупити, аби постачання таких приладів було переорієнтоване в Україну. Це непростий процес, і дуже велика кількість учасників по світу в ньому задіяні. Вже маємо результати ― перші трансформатори їдуть в Україну. Але це все одно певний час. Тому я закликаю людей дуже уважно ставитися до того, що кажуть енергетики. Прошу всіх бути максимально готовими і морально, і фізично до досить довгого можливого відключення у наступні кілька днів. Це може бути 8-10 годин, коли не буде живлення навіть у тих місцях, які мають можливість бути заживленими й отримувати електрику. Просто загальний стан системи після сьогоднішнього удару дуже складний. Буде величезна робота для відновлення».

Чи проводилися превентивні заходи із закупівлі трансформаторів, наприклад, влітку?

«Робота ця велася з квітня. Великий обсяг попередньої роботи було виконано: ми навчили додаткові технічні бригади, зробили дуже багато для того, щоб стійкість системи підвищити в принципі, синхронізувалися з європейською енергосистемою. Багато кроків було зроблено. Але ніхто не міг передбачити, які об’єкти і як саме будуть вражені. Склад було зроблено з величезним запасом міцності. Повірте, будь-яка країна Європи вже давно була б без електрики. Треба розуміти, що на сьогодні загалом більше тисячі ракет і дронів було запущено в нашу енергетичну інфраструктуру.

Схоже, росіяни не мають точної інформації про поточний стан нашої системи. Вони керуються старими картами і своїм старим знанням нашої системи, бо вона була складовою радянської, більша частина ліній будувалися ще в ті часи. Там, де ми за останні 5 років модернізувались, замінили обладнання та лінії, вони мають проблеми з точністю ураження. Хоча вони мають велике розуміння, що роблять, усі атаки сплановані за участю енергетиків, але поточного стану справ вони не знають.

Щодо наших сусідів. Молдова технічно є частиною української енергомережі, вони страждають так само, як і ми. А Польща сьогодні постраждала тільки через те, що наша теплоелектростанція розташована близько до кордону, а ракета летіла саме в її розподільчий пристрій».

Насамкінець Олександр Харченко зазначив: «Ми зараз у режимі виживання, це енергетичний фронт. Ми далекі від комфортного режиму роботи енергетики. Нам потрібен час, і треба, щоб люди розуміли, чому це відбувається. Сьогодні на енергетичному фронті вся країна, на жаль».

«15 листопада рашисти здійснили наймасовішу ракетну атаку по низці енергетичних об‘єктів країни. На цей час ми важко, але витримали цей удар та втримали енергосистему. Це все же єдина енергосистема, хоч і поранена і вимушена працювати з обмеженнями. Сьогодні енергетики на передовій Енергетичного фронту, а всі українці мають стати надійним тилом для них, — зазначають в Укренерго. — Сподіваємося на ваше розуміння та дякуємо за підтримку»!

Сьогодні, 18 листопада, по всій Україні впродовж доби застосовуються графіки погодинних відключень. Можливе введення додатково аварійних відключень.

Нагадаємо, у Козятині розгорнули пункти, щоб зігрітися та зарядити телефони

 

Читайте також:

Козятинчан просять подбати про запас питної води, їжі, заряджених павербанків. Звернення міського голови

З понеділка, 21 листопада в населених пунктах Глуховецької громади облаштують пункти обігріву

«Мусимо вдаватися до примусових обмежень споживання — до 40% по країні» — Укренерго

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, TelegramInstagram та Viber.

Коментарі

keyboard_arrow_up