«Міським роблять, а сільським?»: дізналися про безкоштовне ПСА у «районній первинці»

- Чоловіча тема. Після публікації про безкоштовний аналіз на ПСА на гарячу лінію газети звернувся мешканець Бродецького пан Петро.
- Попросив розібратися, чи роблять цей аналіз і для мешканців села. Розпитали про це у директора Комунального підприємства Центру первинної медико-санітарної допомоги Самгородоцької сільської ради Валентину Лобченко
Продовжуємо висвітлювати тему про здавання аналізів ПСА у козятинських «первинках». Нагадаємо, простат специфічний антиген (ПСА) — це білок, вимірювання рівня якого в крові необхідне для діагностики та спостереження за перебігом доброякісної гіперплазії і раку передміхурової залози. Цей аналіз роблять чоловікам 45+. У минулому номері ми розповідали, як і коли це роблять у Козятинському міському центрі первинної медико-санітарної допомоги. Тепер же, за бажанням наших читачів розпитали, чи роблять такий аналіз у Центрі первинної медико-санітарної допомоги Самгородоцької сільської ради, яка обслуговує чимало дільниць, серед яких і Глуховецька, і Махнівська, і Білопільська, і навіть, Ружинська.
Попросив розвинути цю вкрай важливу для здоров’я чоловічу тему на районному рівні пан Петро з Бродецького. Чоловік подякував за корисне пояснення від Юлії Радогощиної і запитав, чи роблять безкоштовно аналіз ПСА сільським людям?
— Скажіть, це для міських жителів тільки, а для сільських? Бо я відношусь до села, запитував свого сімейного лікаря, той сказав, що такої вказівки від нашого центру не було. Є медицина сільська, на місцях первинна, а є в містах. У селі теж люди, і їм не менше потрібно, тому що тут дуже багато водіїв, механізаторів, комбайнерів, які працювали в полі, не раз мерзли в ноги, коли вантажили буряки, — казав пан Петро. — І вибачте мене, ці простати… Хотів би дізнатися особисто про безкоштовне ПСА для нас, мешканців села.
Не відмовляємо жодній людині
За коментарем ми звернулися до директора Комунального підприємства Центру первинної медико-санітарної допомоги Самгородоцької сільської ради Валентини Лобченко. Вона підтвердила інформацію, про яку ми писали в минулому номері — лабораторія Вінницького обласного клінічного шкірно-венерологічного диспансеру розпочала виконувати ПСА з електронним направленням від сімейних лікарів безкоштовно. І додала — для виконання аналізу ПСА роблять забір крові і у їхній медичній установі
— Не відмовляємо жодній людині, — розповідає Валентина Лобченко. — Крім самозвернення пацієнтів, ми в свою чергу теж пропонуємо і розповідаємо задекларованому населенню, для чого це дослідження проводиться. В першу чергу — це профілактика онкологічного захворювання. Додатково складаємо списки, надсилаємо електронне направлення до Вінницького обласного клінічного шкірно-венерологічного диспансеру, а вони в свою чергу нам направляють висновки. Якщо потрібно, то можемо поїхати забрати результати, щоб отримати перший екземпляр. Відповідно далі з пацієнтами зв’язуються лікарі або медсестри і повідомляють подальший алгоритм дій.
Кров набирають із понеділка по середу
Стосовно того, у які дні відбувається забір аналізів, Валентина Лобченко зазначила, що якогось одного конкретного дня немає. Кров набирають у будь-який день, але тільки так, щоб протягом трьох днів її централізовано змогли завезти до обласного шкірвендиспансера. Кожен лікар бере свою групу пацієнтів, телефонує і повідомляє, про дослідження.
— Тому з понеділка по середу, до 10.00 є час підійти, щоб у вас набрали кров, — продовжує Валентина Лобченко. — Для цього у нас є спеціальні пробірки, кров завозимо або двічі на тиждень або один раз, як коли виходить.
За словами пані Валентини, в середньому набирають 10-15 пробірок в тиждень. Каже, що спочатку було менше охочих чоловіків, наразі таких значно більше.
— Люди погоджуються звичайно, у приватній лабораторії таке дослідження коштує від 200 до 400 гривень, — додає Валентина Лобченко.
Отож, як бачимо, усім пацієнтам, не залежно від того, з міста він, чи з села, роблять забір крові на безкоштовний аналіз ПСА. Головне — взяти направлення у свого сімейного лікаря.
Кого обслуговують, який штат та адреса
Зупинимося на території обслуговування та штатності медперсоналу Центру первинної медико-санітарної допомоги Самгородоцької сільської ради.
— У нас є Вінниця, є Київ, є Львів, Бердичів, є Ружин, тобто ми нікому не відмовляємо в обслуговуванні, — розповідає Валентина Лобченко. — Є кілька дільниць — Білопільська, Житомирська, Козятинська, Глуховецька, Махнівська. Є Самгородоцька територіальна громада. Ми не прив'язані до якоїсь території, все прив’язано до бажання пацієнта. Хочу також сказати, що працюємо і з внутрішнього переміщеними особами, надаємо послуги. Готові співпрацювати з усіма.
У «районній первинці» працює 12 лікарів (терапевти, сімейна лікарі). Педіатрів тут немає. Є черговий кабінет, де працюють медсестри і фельдшери. Він працює з 8.00 до 18.00 години в будні дні, та з 8 до 13 — у вихідні і святкові дні. У Центрі є свої аналізатори — гематологічний, урологічний і біохімічний.
Читайте також:
Що буде з нашою лікарнею цього року
Виплати за листками непрацездатності: запитання-відповіді для козятинчан
Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, Telegram, Instagram та Viber.