Увімкнути економ-режим. Готуємося до кризи

Увімкнути економ-режим. Готуємося до кризи
Певну суму грошей треба тримати в готівці, адже може виникнути проблеми з отриманням коштів у банкоматах чи відділеннях банків.

Гроші. Заклади припинили свою роботу, підприємства скорочують працівників, а курс долара — продовжує зростати. Як поводитися з грішми у такій ситуації та не панікувати, а почати розумно витрачати? 

 

У зв'язку з пандемією коронавірусу, в Україні введені карантинні заходи до 24 квітня. У цей час багато бізнесів намагаються вижити в умовах скасування замовлень, через що змушені скорочувати персонал. Відповідно, люди втрачають робочі місця або отримують на час карантину меншу зарплату. Як не панікувати та підготуватись до кризи? Ми розібралися разом з експертами у фінансовій грамотності. 

Жодна економіка не готова до такого 

— До такого розвитку подій готовим бути неможливо, — розповідає голова «Асоціації власників малого та середнього бізнесу» та підприємець Руслан Соболь. — Жодна економіка та країна не готова до такого. Відповідно, підготуватись — не можна, але можна благополучно для свого бюджету вижити у таких обставинах. 

За словами Руслана Соболя, потрібно ввімкнути максимальний режим економії, адже ніхто не знає, наскільки затягнеться карантин і вся ця ситуація, в якій ми знаходимося. 

— Треба знизити свої запити як споживача, купувати лише найнеобхідніше. Незалежно від того, ви керуєте сімейним бюджетом чи цілого підприємства, економія — порада для всіх, — розповідає підприємець. — Зараз ми точно прийдемо до моменту, коли отримаємо зростання безробіття. Виплачувати заробітні плати припинять як у приватному секторі, так і у державному. У бюджеті дірка, грошей брати немає звідки. Ми зупинили підприємства і точно прийдемо до дефіциту бюджету. Тому, якщо ви маєте якісь заощадження, то саме час почати  використовувати їх максимально раціонально.

Не пускати кризу в голову

За словами Руслана Соболя, в таких стресових ситуаціях потрібно готуватися до найгіршого розвитку подій, автоматично, кожен з нас буде готовий до будь-якого іншого розвитку. Найгірша ситуація — це, уявіть, що гроші, які у вас є на руках — останні. 

Радник Торгово-промислової палати України Олег Лиховид вважає, що найважливіше — не пускати кризу в голову. Наприклад, за його словами, не варто реагувати на кожну «страшну» новину.

— Треба спостерігати. Значення мають не події, а тенденції. Тільки одна подія має вирішальне значення — коли влучає куля. Про все інше треба судити з огляду на тенденції. Ну і дотримуватися запобіжних заходів, щоб куля, чи то пак вірус, не втрапив, — каже Олег Лиховид. — Взагалі, легше пройти кризу тому, хто до кризи поводив себе правильно: формував фінансовий запас, займався фізкультурою, мив руки, дбав про власний розвиток, перш за все інтелектуальний. Тому, якщо не робили цього раніше — зараз саме час починати, особливо з фінансової врівноваженості.

У якій валюті та де краще зберігати гроші? 

На найближчу перспективу, на думку голови «Асоціації власників малого та середнього бізнесу», треба тримати гроші у твердій валюті — долар, євро. 

Якщо говорити про середньострокову перспективу — долар. Надалі, як каже фахівець, ніхто не скаже, у якій валюті правильно зберігати, бо незрозуміло, що взагалі буде з фінансовим сектором та міжнародним ринком.

— Гроші варто тримати у готівці, адже за такої умови у вас найкоротший шлях доступу до них, — вважає Руслан Соболь. — Зараз банківський сектор точно включить запобіжні заходи. Наприклад,  обмеження на суму, на кількість транзакцій в день і тому подібне.

За словами Олега Лиховида, тримати гроші краще в тій валюті, якою розраховуєтесь. Бо, як пояснює експерт, якщо постійно морочитися з обміном, то ви втратите більше, ніж виграєте. 

— Якщо грошей більше, як на кілька місяців життя, то їх треба інвестувати. Будь-яка валюта — не інвестиційний інструмент, — каже фахівець. — Хто лякається курсу, той має зрозуміти, що на невеликих сумах і втрати невеликі. Тому вони не варті нервувань. А з великими сумами думати треба про інвестиції.

Підприємець Михайло Ізюмський також вважає, що однозначно певну суму коштів треба тримати в готівці, адже може виникнути ажіотаж і будуть проблеми з отриманням коштів у банкоматах чи відділеннях банків. 

— Стосовно депозитів, знімати не варто, банківська система набагато міцніша зараз,  ніж за попередніх криз, — розповідає підприємець. — Правда, нещодавно знизили облікові ставки і відповідно просіли відсоткові ставки за депозитами, тому, можливо варто почекати підняття облікових ставок або класти кошти на валютні депозити. 

Я хотів здійснити серйозну покупку. Чи варто купувати зараз? 

На думку підприємця Руслана Соболя, зараз не найкращий час купувати. Хоча, як пояснює фахівець, якщо говоримо про те, що було у планах купити щось дуже дороге, то це щось — точно стане дешевшим. Звичайно, якщо питання стоїть гостро, то можна купувати, але поторгувавшись попередньо. 

— Дороговартісні речі варто зараз купувати тільки як капітал, тобто, якщо вони допомагають або спрощують заробляння грошей, — каже Олег Лиховид. — Ми ж зараз тільки вповзаємо в кризу, і поки не зрозуміло, на що будуть потрібні гроші.

Підприємець Михайло Ізюмський вважає, якщо  у вас є достатньо заощаджень і нічого не загрожує доходам, а гроші відкладені вже давно, то можливо, саме час купувати в кризові часи. Адже, за його словами, ринок перенасичений пропозиціями і майже немає попиту, тому ціни падають і можна зекономити


Звернуть увагу на витрати електроенергії

Через роботу поза офісами на удаленому режимі та навчання дітей он-лайн споживання електроенергії та води відповідно збільшується.

— Ще поки не відома статистика, на скільки саме енерговитрати у березні зростуть у житловому секторі, — розповідає керівник відділу рішень з енергоефективності та електромобільності YASNO Антон Ковалишин. — Аби скоротити свої витрати на електроенергію удвічі, необхідний простий, але комплексний підхід: встановити двозонний лічильник електроенергії, що дозволяє сплачувати удвічі менше за електроенергію, спожиту з 23 до 7 години. Також замінити всі лампочки на LED, що споживають до 10 разів менше електроенергії, ніж звичайні лампи розжарювання. 

А за допомогою розумних розеток, за словами Антона Ковалишина, можна налаштувати автоматичне вмикання-вимикання електроприладів у потрібний час, або у час пільгового тарифу: бойлер, обігрівач, кондиціонер, зарядка ноутбуків та смартфонів, посудомийка та інше.

Наталія Корпан

Слідкуйте за новинами Козятина у Facebook, Telegram та Instagram.

Авторизуйтесь, щоб читати повну статтю
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
keyboard_arrow_up