Невідомі факти про відомого Кобзаря

Невідомі факти про відомого Кобзаря

Ми знаємо офіційну біографію Тараса Шевченка, втім часто поза увагою залишаються цікаві факти із життя Кобзаря.

9-10 березня – Дні пам’яті Тараса Шевченка.

Він був стильним і елегантним, випереджав мислення своїх сучасників щонайменше на півстоліття, був вродженим аристократом. Такого Тараса Шевченка ми майже не знаємо.

Радянська ідеологія сфальшувала усе: його біографію, “Кобзар”, листи і навіть щоденник.

Найперший міф радянської влади – Шевченко - атеїст.

За комуністів у “Кобзарі” усі згадки про Бога безжально перекручували, або ж виривали із контексту.

Тарас виріс на народній релігійності, брав участь у церковних обрядах. Навіть на засланні його настільною книгою було Євангеліє. А вільнодумство перейняв уже від європейської епохи просвітництва. Він не заперечував Бога, але вів із ним полеміку.

Шевченко – старомодний дідуган

Насправді художник одягався дуже модно, бо ж крутився у вищих колах Петербурга. Стиль Шевченка оцінили сучасні художники костюмів.

  • Потрібно сказати, що Тарас Григорович був щасливчиком, тому що йому таланило на добре ставлення людей, які зустрічалися йому в житті. Після приїзду в Петербург Енгельгардт, бажаючи мати особистого домашнього художника, визначив свого кріпака на підготовку до одного з майстрів живописних справ. Одного разу, коли Тарас малював з натури мармурові скульптури Літнього саду, він познайомився з Іваном Максимовичем Сошенком. У молодих людей виявилося багато спільного: мало того, що вони були земляками, але додатково обидва захоплювалися живописом. Фраза «не було б Сошенка – не було б Шевченка» містить багато істини. Іван познайомив Тараса з багатьма художниками, і Шевченко став своїм у світських салонах Петербурга. Друзі розсварилися через ...жінку: Сошенко був закоханий у Машеньку, племінницю господині квартири, яку знімав, а Тарас почав крутити з дівчиною роман. Але потім друзі все-таки помирилися. А коли Шевченко помер, Іван Максимович супроводжував труну з поетом в Україну.
  • До речі, спочатку в метриці Тараса було зазначено лише ім'я його матері – Агафія. Майже відразу після пологів кріпачка померла, і в документах дитини з'явилися вже зовсім інші записи, за якими його батьком був вказаний кріпак Григорій Іванович Шевченко. Але цікавий такий факт: перед самим народженням дитини Григорій з дружиною переїхали в село Кирилівка, а коли Тарасу виповнилось два роки, сім'я знову повернулася в село Моринці. Загадкове переміщення сім'ї Шевченка можна пояснити просто: так була збережена таємниця зв'язку пана з кріпачкою.
  • В Україні наполегливо тиражується версія, що пан Павло Васильович Енгельгардт і його слуга Тарас Шевченко по батькові були рідними братами. Їхній батько – пан Василь Енгельгардт – все життя прожив холостяком, залишивши, правда, після себе трьох синів і двох доньок. Але визнав він тільки одного свого незаконного нащадка – Павла Васильовича. Тарас же народився, коли пану було близько 59 років. Тоді в Європі незаконнонароджених дітей аристократів називали бастарда, а в Україні – байстрюком. Їх зневажали, але поява на світ «плодів кохання» кріпаків було явищем досить поширеним.
  • Два роки навчання в церковно-парафіяльній школі – це основна освіта Тараса. Багатьма знаннями майбутня гордість української літератури був зобов'язаний першій віленській красуні, баронесі Софії Григорівні Енгельгардт. Чарівна пані вчила козачка говорити польською і французькою. Але основні знання Тарас отримав від тамтешніх лакеїв.
  • Улюблений напій Тараса – чай, а от із алкоголю – ром. Втім плітки про Шевченка-пияка – повна нісенітниця.
  • Тарас брав участь у розписах Большого Театра в Санкт-Петербурзі як підмайстер-рисувальник, нині це приміщення консерваторії.
  • Навіть перепоховання Тараса було незвичним. Люди впрягалися у вози, коли перевозили його у Канів. Здавалося, що усі стихії змовилися, не впускали Тараса на береги Дніпра.
    А уже по смерті Шевченка з’явилася чутка про Тараса-цілителя.

Про Тараса Шевченка можна знайти ще безліч маловідомих фактів, важливо, не забувати найголовнішого про чоловіка, який дотепер творить нашу націю.
 

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Козятина за сьогодні

keyboard_arrow_up