Пам'ять — це частка нашої історії та культури

Пам'ять — це частка нашої історії та культури
Марія Цітовська (ліворуч) разом з Героєм Радянського Союзу, подругою Ляльою Ратушною у м. Вінниці. Фото з музею історії міста

Серед славетної когорти імен лікарів, пов'язаних з нашим краєм, найвизначніше місце посідає ім’я відмінника охорони здоров'я України, чудового лікаря-офтальмолога Марини Володимирівни Цитовської. Яку, до речі, я знала дуже особисто. Марина Володимирівна була для мене більше ніж лікарем…

 

1949 рік, Марія Володимирівна з першим своїм чоловіком, який загинув в мирний час. Фото з музею історії міста

Вражали весь уклад її благородства і доброчинності. Вона легенда краю. Під її кабінетом щоденно можна було бачити не один десяток пацієнтів - від малого до вже літнього віку. Черги, нескінченні черги… Більше того, до неї їхали на консультацію, по розумну і практичну пораду навіть із сусідніх регіонів з України…

Сьогодні важко вдатися до скупого підрахунку, скільки ж то пацієнтів вона прийняла і оглянула за понад 50 років практичної роботи лікаря-офтальмолога, скільком людям повернула радість та сонячне світло.

Адже свого часу саме вона, лікар-окуліст Марина Володимирівна вперше на теренах району спробувала рятувати очі від надокучливої катаракти і це їй вдавалося доволі успішно. І потім тривалий час районна лікарня стала для багатьох своєрідним академічним осередком, яким правила вона лікар-окуліст-хірург… І разом з тим душевна, людяна, інтелігентна, добра, мила і привітна, доброзичлива до усіх хворих.

Я пам'ятаю в будні і у вихідні дні приходила лікар у відділення до своїх пацієнтів, хворих, після операційних. І кожен, хто заходив в очне відділення, неначе занурювався в якусь особливу духовно-лікарську атмосферу. Я завжди відчувала себе причетною до інтелектуальних скарбів медицини в офтальмології, якими володіла ця чудова чуйна людина. Девізом життя її були слова відомого вченого В. Філатова: “Хворий є центром уваги і все інше підпорядковується цьому”. Лікар завжди була готова стати поводирем в офтальмологічному царстві.

Безцінними було її наставництво над молодими лікарями. Тоді і з’явились нові думки, ідеї рішень, нові методики в удосконаленні хірургічної майстерності в найяскравіших спалахах світла. У лікаря вірили, в її золоті руки…

Її музичні руки, які грали на піаніно, творили чудеса в операційній. Відома вона була чарівною люблячою, прекрасною жінкою, вдвох з Григорієм Никифоровичем, з чоловіком  у довгі зимові вечори любили Бетховена, художню і світову класику, театр, музику, живопис.

Така вона була дорога, незабутня — Марина Володимирівна!

Галина Світловська
 

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
20:14 З веселими естафетами та грамотами: у Козятині відзначили поліцейських офіцерів громад photo_camera 18:21 «Він їм житєєво необхідний»: в бригаду, де служить козятинчанин, збирають кошти на автомобіль 17:42 Ігри, фото-зони, майстер-класи, виставки: що на День захисту дітей підготували у Козятинській громаді 16:43 Наповнювач: види та особливості(Новини компаній) Від читача 14:32 Вітамін С не врятує від застуди і не підвищить вашу енергію 15:40 Дощі та грози обіцяють ближче до вихідних: детальний прогноз на тиждень 13:35 «Бив поклони» окупантам. На Вінниччині викрили ще одного шанувальника злочинної політики кремля 12:22 Більше місяця тому зник в Бахмуті: допоможіть знайти Юрія Сідлецького 11:11 Бойкот сесій продовжується. Депутати вимагають відставки секретаря ради 10:51 З 1 червня зросте тариф на електроенергію. Повідомили на скільки 09:35 Очищення води за допомогою фільтрів: основні вимоги(Новини компаній) 09:23 Діліться щавлем, зеленою цибулею та яйцями: волонтери з Махнівки готують для ЗСУ «зелені» борщі 08:42 Під час нічної ракетно-дронової атаки мешканці Вінниччини чули вибухи — працювала ППО 08:24 Грім 29 травня віщує багатий урожай зерна: про прикмети та заборони 29 травня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up