Про кота без хвоста, СМС на 40 тисяч і неіснуючі ВАЗи у лізинг: як зараз дурять

Про кота без хвоста, СМС на 40 тисяч і неіснуючі ВАЗи у лізинг: як зараз дурять

— Коли приходять із розповідями про шахрайства, питаємо: ну, хіба не читаєте газет, не дивитесь телевізор?

І інформації в інтернеті повно. Але люди кажуть, що прочитали про ту чи іншу схему обману тільки, коли вже стали жертвою, — каже заступник начальника Вінницької міської поліції — начальник слідчого відділу Максим Рижов. — Статистика шахрайств постійно збільшується на 10-15 відсотків. І зрозуміло, що реальна кількість ошуканих більша від офіційної інформації, бо не кожний заявляє про обман.

Які саме схеми спрацьовували цього року? Максим Рижов розповів на прикладах, які розслідують зараз його підлеглі.

Купи-продай

Обмани у сфері купи-продай процвітають не перший рік. Здебільшого люди потрапляють в оборот шахраїв за оголошеннями на OLX.

Відео дня

— Жінка замовила породисту кішку — шотландську висловуху, — розказує співрозмовник. — Вона була у мене на прийомі і розказувала, що така коштує 5 тисяч, а вона знайшла у Харкові за 2 тисячі. Не перераховувала гроші до останнього, поки провідник поїзда не подзвонив: «кішку отримав – зустрічайте». Після цього жінка скинула гроші продавцю, а як побачила потім ту кішку, то була шокована. В коробці був такий нещасний кіт, ніби його десь на вокзалі знайшли. Без хвоста, в лишаях…

Ще один приклад із серії купи-продай, але іншого типу шахрайства. Тут потерпіла вінничанка була продавцем й мала отримати на свою карту кошти за товар. Але і товар втратила, і грошей на отримала.

— Дівчина продавала хороший комп’ютер, за 40 тисяч гривень, — розповідає Максим Рижов. — Замовник прислав таксиста забрати покупку (зазвичай у такий випадках таксисти не в курсі, їх наймають перевезти вантаж). Все відбулося за 5 хвилин. Дівчина зустріла таксиста і отримала СМС-ку про зарахування на рахунок 40 тисяч гривень, віддала комп’ютер, пішла знімати кошти — на картці ні копійки.

Як каже головний слідчий міста, шахраїв викрили. Кримінальне провадження зі звинуваченням місцевих аферистів продовжують розслідувати.

Невмирущі афери

Шахрайств з картками, як говорить Максим Рижов, зараз багато. Аферисти продовжують дзвонити, називатися банківськими працівниками, щоб випитати секретний код.

— Багато людей беруть участь у всіляких акціях, де вказують свої карткові рахунки. Потім шахраї цим користуються, телефонують і просять назвати СVV-код, який не можна повідомляти нікому. Якщо людина назве цей код — отримає СМС-повідомлення «кошти зняті».

І продовжуються шахрайства під приводом звільнення родича з поліції.

— Їх стало трохи менше, але все одно є, — говорить Максим Рижов. — Якщо тільки отримуєте дзвінок про звільнення за гроші з поліції, одразу дзвоніть «102», бо це 100 відсотків шахрайство. Поліцейські в жодному разі не будуть телефонувати родичам і вимагати грошей.   

Найбільше поширений привід виманити кошти за цією схемою — родич потрапив у ДТП, потрібне негайне оперативне втручання йому чи потерпілій з його вини людині.  

— Буквально тиждень тому телефонують до жінки від імені її сина, створюючи шуми в телефоні (є в мобільний додатках зараз така послуга), і повідомляють: збив людину, треба терміново кошти. Жінка взяла з дому всі гроші до останньої копійки, а це 10 тисяч гривень, і побігла до ай-боксу. Вже коли поверталася додому, біля під’їзду зустрілася із сином, який з роботи прийшов. Тобто вона навіть не передзвонила йому, одразу заплатила, бо створили психоемоційну ситуацію…

Коли засліпило

Головний слідчий міста також розповів про постійні спроби вінничан узяти кредит без довідки про доходи оголошеннями, що ряблять на кожному стовпі.

— Це не новий вид шахрайства, але дуже популярний, — говорить він. — В газетах, в інтернеті, на рекламах у місцях великого скупчення людей є оголошення «позичаємо гроші». 200 тисяч, 100 тисяч, 10 тисяч до зарплати. Люди приходять в ці офіси, де їм розказують гарні казки, і підписують договір, не читаючи. А в тому договорі прописали, що беруть із людини гроші за інформаційні послуги.

— Перед тим, які іти домовлятися про позику в приватну структуру, зверніться в поліцію за місцем проживання і з’ясуйте, чи не було нарікань від інших на цю контору, — радить головний слідчий Вінниці.

Ще він розповів про шахрайства з автомобілями у лізинг.

— Є кілька кримінальних проваджень про роботу структур з продажу автомобілів у лізинг. Офіси їх знаходяться в Києві. Якщо ринкова вартість авто, наприклад, 100 тисяч, то вони на сайті ставлять 53 тисячі. Покупець приїжджає, укладає договір і дає завдаток в 10-15 відсотків вартості машини. Потім йому телефонують і кажуть, що був аукціон і ця машина вже коштує навіть на 100, а 150 тисяч. Звісно, людина вже відмовляється від покупки і просить повернути гроші. Їй відповідають: вибачте, ви підписали договір про те, що добровільно внесли кошти за консультативні послуги…

Які машини фігурують в цих історія? Максим Рижов каже про нові моделі ВАЗів чи про “Шевролє”, тобто бюджетні автоваріанти. А скільки люди втрачають на таких угодах? У відомих вінницькій поліції епізодах потерпілі платили по 10-15 тисяч гривень.

Чорні списки

— Перед тим, як щось таке зробити, прийдіть в поліцію і запитайте, чи це правильно, — говорить Максим Рижов. — Навіть, якщо зателефонуєте на «102», то вам роз’яснять варто чи не варто. Ніколи працівник поліції не відмовить в консультації, бо йому краще попередити ситуацію, ніж потім шукати недобросовісних людей. Тим більше, що дуже велика їх кількість знаходиться на тимчасово окупованих територіях.

Також головний слідчий радить перевіряти покупців, продавців або сайти, на яких знайшли заманливу пропозицію, через інтернет-пошуківець:

— Так можна знайти інформацію, чи були нарікання на інтернет-ресурс, який вас зацікавив, чи на конкретного абонента і дізнатися, чи не на шахраїв ви натрапили. Це не важко зробити.

В інтернеті є маса різного роду чорних списків, тож дійсно знайти інформацію про шахраїв можна. Також Максим Рижов говорить, що 100-відсоткову передоплату порядні продавці ніколи не вимагають:

— Можуть взяти якийсь відсоток, щоб перестрахуватися на випадок, якщо покупець раптом посилку не забере. Так вони покривають витрати на пересилання. Це 100-150 гривень або й менше. А наші люди, не бачачи товару, не потримавши його у руках, можуть перерахувати невідомо кому й 50 тисяч.

Наталія ГОНЧАРУК

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
14:01 Віктор Щаблевський: «Нас за одну ніч всіх із Чорнобиля відправили» photo_camera 13:00 Козятин і Сестринівка стали локаціями пленеру «Кращий художник — 2024. Місця сили України» 11:00 Дарували козятинчанам екоторбинки з патріотичними малюнками 10:08 Минулої доби на фронті відбулося 114 бойових зіткнень — Генштаб Від читача 11:35 Присвоєння почесного звання - «Герой України» (посмертно). 09:11 Цей день в історії, 26 квітня. Яке сьогодні свято, прикмети і забобони play_circle_filled 06:02 Лавка пенсіонерів, яйце невідомого птаха і дитяча гойдалка на стадіоні 20:50 Чи змінювалася радіоактивність повітря, коли йшов «жовтий» дощ? 19:25 Смертельна ДТП у Нападівці: під колесами ГАЗу загинув 58-річний чоловік 17:15 Козятинчан запрошують на турнір дружин юних рятувальників-пожежних 15:23 Що вирішив Верховний суд у справі з ремонтом на Куликівського 15:16 Козятинська ЦРЛ отримала від МОЗ нові генератори 14:28 У Козятині визначили переможців І етапу дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up